En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Zerzevan Kalesi’nde 100 istekli tarih elçisiyle hafriyat

Zerzevan Kalesi’nde 100 istekli tarih elçisiyle hafriyat DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde …

Zerzevan Kalesi’nde 100 istekli tarih elçisiyle hafriyat
5 views
15 Eylül 2020 - 23:39

Zerzevan Kalesi’nde 100 istekli tarih elçisiyle hafriyat

DİYARBAKIR – Diyarbakır‘ın Çınar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi’nde “Genç Gönüllüler Projesi” kapsamında 100 istekli gençle yürütülen hafriyat çalışmasıyla tarih gün yüzüne çıkarılıyor.

İlçeye 13 kilometre uzaktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında bulunan, Roma İmparatorluğu devrinde “askeri yerleşim” olarak kullanılan kale, UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde yer alıyor. Kalede, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde Valilik, Türkiye İş Kurumu, Diyarbakır Müzesi, Büyükşehir Belediyesi, Çınar Kaymakamlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Dicle Üniversitesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Safir Tuz’un takviyesiyle 6 yıldır hafriyat çalışmaları sürdürülüyor.

Kültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının iş birliğiyle yürütülen “Genç Gönüllüler Projesi” kapsamında, Zerzevan Kalesi’ndeki hafriyat ve onarım çalışmalarına, Türkiye’nin birçok farklı üniversitesinden arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık, onarım ve konservasyon kısmı öğrencileri ile mezunları katılıyor.

“38 üniversiteden 100 istekli tarih elçisi”

Hafriyat Heyeti Lideri Doç. Dr. Aytaç Coşkun, İHA muhabirine, Zerzevan Kalesi hafriyat ve onarım çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının işbirliğiyle “Genç Gönüllüler Projesi” yapıldığını söyledi. Coşkun, “Türkiye’nin 38 üniversitesinden 100′ yakın istekli gelerek burada çalışmalarda bulundu. Bu çok değerli bir proje. Birçok üniversiteden arkeoloji öğrencileri, mimarlık, onarım öğrencileri buraya gelerek teorik bilgileri pratiğe dönüştürüyorlar. Hem Zerzevan’ın kazılmasına, gün yüzüne çıkarılmasında katkıda bulunuyorlar. Hem de burada birçok eğitim almış oluyorlar. Gerekse hem toprakta hem de hafriyat meskeninde birçok dersler işliyorlar. Bu projeye epeyce ehemmiyet veriyoruz. Bizim için çok kıymetli. Bu yıl tabi biraz geç başladık. Ancak 100 istekli çalışmalara katılmış oldu. Türkiye’nin 38 üniversitesinden 100 istekli yıl sonuna kadar burada çalışmış olacak. Hem de Zerzevan’ın gün yüzüne çıkartılmasından değerli bir katkı sunmuş olacak. Türkiye’nin birçok yerinden gelindiği için hem mezun, hem de öğrenci olan arkadaşlar var. Hem bölgeyi, hem Diyarbakır’ı hem de Diyarbakır’ın tarihini öğrenmiş olacaklar. Aslında bir nevi bu 100 istekli bu sene için söylüyorum, 100 tane tarih elçisi olacak. Kültür elçisi olmuş olacak. Bu değerli. ve gittikleri erde hem Diyarbakır tarihini, hem Zerzavan’ın tarihini, hem de bölge tarihini aktaracaklar. Bu nedenle biz hem çalışmaların devamlılığı açısından, hem eğitim görmeleri açısından kıymet veriyoruz. Hem de hepsini kültür elçisi olarak görüyoruz” dedi.

“Bu imkanın bana sunulması beni çok memnun etti”

Hafriyat çalışmasının istekli öğrencilerinden Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji 4’üncü sınıf öğrencisi Elif Aslı Tarım, 2014’ten beri devam eden bir hafriyat çalışması olduğunu kaydetti. Bakanlık tarafından açılan “Gönüllüler projesi” kapsamında buraya başvurduklarını belirten Tarım, “Diğer arkadaşlarla birlikte hem öğreniyoruz. Hem çalışıyoruz. Buraya üç defa daha geldim. Bu üçüncü gelişim, daha evvelki iki gelişte burada çalışmak istediğimi lisana getirmiştim. Bu imkanın bana sunulması beni çok memnun etti. Birinci hafriyat deneyimim, o yüzden teorik dışından bildiğim bir şey yok. Pratik olarak da burada öğreniyorum” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.