En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Vali açıkladı; “infial, korku ve tedirginliğe gerek yok”

Vali açıkladı; “infial, korku ve tedirginliğe gerek yok” Sivas’ta Covid-19 olaylarında yaşanan artış üzerine bir kıymetlendirme yapan Sivas …

Vali açıkladı; “infial, korku ve tedirginliğe gerek yok”
7 views
13 Eylül 2020 - 22:12

Vali açıkladı; “infial, korku ve tedirginliğe gerek yok”

Sivas’ta Covid-19 olaylarında yaşanan artış üzerine bir kıymetlendirme yapan Sivas Valisi Salih Ayhan, infial, tasa ve tedirginliğe gerek olmadığını söyledi

SİVAS – Sivas’ta Covid-19 olaylarında yaşanan artış üzerine bir kıymetlendirme yapan Sivas Valisi Salih Ayhan, infial, telaş ve tedirginliğe gerek olmadığını söyledi.

Seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının akabinde yaklaşık 2 milyon Sivaslı, 650 bin nüfusa sahip Sivas’a akın etti. Kurban bayramında yaşanan yoğunlukla birlikte Sivas’ta Covid-19 hadise sayısında artış oldu. Seyahat kısıtlamasına kadar en az hadise görülen vilayetler ortasında yer alan Sivas, son haftalarda hadise sayısının en fazla arttığı vilayetler ortasına girdi.

Sivas Valisi Salih Ayhan bugün makamında bir basın açıklaması düzenleyerek durumu kıymetlendirdi. Ayhan, servislerde ve ağır bakım servislerinde yer sorunu yaşanmadığını belirterek, “Sivasımıza ağır bir nüfus hareketi oldu. Bu hareketliliğinde doğal bir getirisi oldu. Olaylarımızda biraz tırmanış var ancak şuanda hadiselerimiz, 5-6 gündür stabil bir halde devam ediyor. Bakanlığımızın da talimatı ile Sivas’ta ayağımızı basmadığımız, denetlemediğimiz alan kalmadı. Sıhhat sistemimizde de çok şükür bir eza yoktur. Tüm servislerimizde ki yata doluluk oranımız şuanda yüzde 45’lerde. Ağır bakımlardaki doluluk oranımız ise toplamda yüzde 60. Yüzde 40 boş bir kapasite var. Covid-19’la ilgili muhtaçlık olması halinde yatak ve ağır bakım kapasitemizi arttırabilecek imkanımız var. Entübe hastalarımızda en değerli aygıt ventilatör, biliyorsunuz. Bu cihazlarımızdaki doluluk oranı ise yüzde 28. Total olarak baktığımızda gerek hastane yatak sayımız, gerek ağır bakım ünitelerimizin durumu ile Sivas başarılı bir süreç yönetmektedir. Filyasyon takımlarımızı artırarak daha sistematik ve daha steril ortamlar oluşturmayı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

“İnfiale gerek yok”

Ayhan, tedirginliğe gerek olmadığını vurgulayarak, “Sivaslı vatandaşlarımızdan isteğimiz, asla bir infial olacak, kaygılanacak, huzursuz olacak bir durum yoktur. Amma rehavete kapılmamamız gerektiğini de istirham ediyorum. Maskemize, aramıza, temizliğimize dikkat edelim. Meskende izlenim kararı verilen vatandaşlarımızın aile doktorlarının tavsiyelerine, sıhhat teşkilatımızın tekliflerine kesinlikle uymalarını istiyoruz” dedi.

Yatan Covid-19’lu sayısı 300

Ayhan açıklamasında Sivas’ta hastanede yatarak tedavi gören Covid-19’lu hasta sayısını 300 olarak açıklayarak şunları kaydetti. “İl genelinde toplam serviste yatan hasta sayımız 300 civarında. Kurban Bayramından ötürü oluşan bu yoğunluğun ay sonuna kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Ay sonunu atlattıktan sonra durumun toparlanacağını umut ediyoruz”

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.