En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Uzmanları ikiye bölen tartışma: Korona olayları artarken, virüsün ölümcüllüğü azalıyor mu?

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgının seyriyle ilgili tartışma uzmanları ikiye böldü. Kimi uzmanlar koronavirüsün daha az ölümcül hale …

Uzmanları ikiye bölen tartışma: Korona olayları artarken, virüsün ölümcüllüğü azalıyor mu?
174 views
21 Eylül 2020 - 21:15

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgının seyriyle ilgili tartışma uzmanları ikiye böldü. Kimi uzmanlar koronavirüsün daha az ölümcül hale geldiğini, bazıları ise alınan toplumsal ara tedbirleri nedeniyle bulaşan virüs ölçülerinin azaldığını düşünüyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, Avrupa ülkelerinin değerli bir kısmı ve ABD’de koronavirüs olaylarının sayısında artış görülürken, vefatlar ve ağır olaylar, birinci dönemlerdekine nazaran daha düşük sayılarda seyrediyor. Guardian gazetesindeki bir habere nazaran, Britanya‘nın tamamında salgının doruğunda 3 bin olan teneffüs aygıtına bağlanmış (entübe) hastaların sayısı, şu anda 70. Olay sayısı ise Birleşik Krallık içindeki birçok bölgede artış gösteriyor.

UZMANLAR SALGININ SEYRİYLE İLGİLİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Görünürdeki bu eğilimin sebeplerini arayan Guardian’ın konuştuğu hekimler farklı görüşler lisana getiriyor. Kimisine nazaran hastalara artık birinci vakitlere nazaran tıbben daha tesirli müdahaleler yapılıyor. Mesela deksametazon isimli ilacın entübe hastaların hayatta kalma bahtını artırdığı görülüyor. Bazıları ise işin içine diğer faktörlerin girebileceğini söylüyor.

Bir görüşe nazaran, koronavirüs artık tartıyla daha genç beşerler ortasında yayılan, münasebetiyle da öldürücülüğü ya da yükü azalan bir salgın haline geldi.

BU EN MAKÛS PERIYODU ATLATTIĞIMIZ MANASINA MI GELİYOR?

Uzmanlar bu soruya “Hayır” karşılığını verdi. ABD’den tabipler bilhassa 20 ve 30’lu yaşlardaki beşerler ortasındaki hadiselerde bir tırmanışa işaret etti. Lakin bu çabucak akabinde onlardan hastalığı kapan daha yaşlı insanlardaki hadiselerde da artışa neden oldu. Bu türlü olunca da vefat oranlarında da artış yaşandı.

Uzmanlar artık Avrupa’da ve Britanya’da da benzeri bir eğilim yaşanabileceğini ve vefat oranlarının tekrar artabileceğini belirtiyorlar.

KORONAVİRÜSE YOL AÇAN VİRÜSÜN ÖLÜMCÜLLÜĞÜ AZALIYOR OLABİLİR Mİ?

Bu görüşü destekleyen birtakım bilim insanları var. Birçok virüsün, bulaştığı insanları öldürmenin faydasına olmayacağı için vakitle öldürücülük özelliğinin azaldığını ve koronavirüsün de bu istikamette değişebileceğini söylüyorlar. Lakin bu görüşe katılmayan uzmanlar da var ve bu sürecin bu kadar süratli yaşanmasının pek mümkün olmadığına işaret ediyorlar.

Alternatif bir görüş ise, genel olarak toplumsal uzaklık tedbirlerine uyulması sayesinde insanların birbirine bulaştırdığı korona virüsün dozunun azaldığı tarafında. Bu görüşe nazaran, daha düşük dozlarda alınan virüs ile bağışıklık sistemlerimiz daha kolay baş ediyor ve vefat oranları da bu yüzden düşüyor.

Sonuçta bilim insanları bu soruların hiçbirinin şimdi net bir cevabı olmadığını, eğilimler ve sebepleri hakkında kesin bilgilere ulaşmamızın yıllar değilse bile aylarca sürecek araştırmalarla mümkün olacağını hatırlatıyorlar.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,