En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Uzmanlar D vitamini konusunda uyardı

– Uzmanlar D vitamini konusunda uyardı İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli: “D vitamini düzeyi istenen seviyede olanlar grip …

Uzmanlar D vitamini konusunda uyardı
138 views
20 Eylül 2020 - 22:33

– Uzmanlar D vitamini konusunda uyardı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli:

“D vitamini düzeyi istenen seviyede olanlar grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarına daha az yakalanıyorlar”

ESKİŞEHİR – Bağışıklık sistemi ve sağlıklı kemik gelişimi için D vitamininin büyük kıymet taşıdığını belirten Acıbadem Eskişehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli, “D vitamini düzeyi istenen seviyede olanlar grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarına daha az yakalanıyorlar” dedi.

Uzmanlar sağlıklı kemik-kas gelişimi ve güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini sentezinin hayati ehemmiyet taşıdığını söylüyor. En büyük kaynağı güneş ışınları olan D vitamini, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kemik gelişimine katkı sağlıyor. Bedende karaciğer ve böbrekler tarafından sentezlenen D vitamini eksikliğinde ise önemli sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bilhassa yaz aylarında daha dik açıyla alınan güneş ışınları, D vitaminini sentezini kolaylaştırıyor.

“En değerli sentez yeri cildimiz”

D vitamininin yüzde 90 oranında, güneş ışınlarının cilde temas etmesiyle sentezlendiğini söyleyen Acıbadem Eskişehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Aydemir Efelerli, “D vitamini, ismini söylerken vitamin olarak bahsediyoruz lakin aslında bir vitamin değildir. Bu aslında bir hormondur. D vitaminini sentezlemek için cildimizi güneşle buluşturmamız gerekiyor. Yani bunun en önemli sentez yeri yüzde 90 oranında cildimizdir. Güneş ışınlarının cilde temasının ardından karaciğer ve akabinde böbreklerde D vitamini sentezleniyor. Yağda eriyen bir hormon olduğu için de bedenimizde depolanıyor. D vitaminini yüzde 10 oranında aldığımız yerler ise besinler. Yumurta sarısı, yulaf, kuru baklagiller, yağlı deniz balıklarından sentezleyebiliyoruz” formunda konuştu.

“D vitamininin esas yararı bağışıklık sistemi üzerine”

D vitamininin iskelet, kas ve bağışıklık sistemi için hayati derecede kıymetli olduğunu belirten Dr. Burcu Aydemir Efelerli, “D vitamini bedende depolandığı için toksik düzeylere çok çabuk çıkılabilir. Bu nedenle hastalarım ortasında çok sık gördüğüm, D vitamininin ölçüm yapılmadan ya da bir doktora başvurulmadan kullanıldığını görüyorum. D vitamininin birçok yararı olmakla bir arada en önemli yararı ise bağışıklık sistemi üzerine. D vitamini düzeyi istenen seviyede olanlar grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarına daha az yakalanıyorlar. D vitamini bağışıklık hücrelerini güçlendiriyor ve kas ve iskelet sistemi üzerinde kıymetli yararları var. Eksikliğinde çocuklarda Raşitizm denen kemik hastalığı, kemik-kas ağrıları, istikrar meseleleri, depresif his durumu bozuklukları, saç dökülmesi, ağır fizikî aktivite yapılmış üzere terleme problemleri ortaya çıkıyor. Bu sebeple D vitamini düzeyi sabitlenmeli ve ülkü düzey yakalanmalı. Bu da fakat tabip denetiminde toksik düzeye çıkılmadan sağlanmalıdır” tabirlerini kullandı.

“Güneşin dik açıyla geldiği saatlerde 15-20 dakika güneşlenmek yeterli”

D vitamini sentezi için güneş ışınlarının dik açıyla geldiği saatlerde kısa müddetli güneşlenmenin kâfi olacağını vurgulayan Dr. Efelerli, “D vitaminini yüzde 90 oranında aldığımız yer güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarının Ultraviyole A olanı bu hormonu sentezlememizi sağlıyor. Ultraviyole B olan ise bilindiği üzere kansere yol açıyor. Bunun alım kaidelerini da gerçek belirlemek gerekiyor. Güneş ışınlarının çıplak deriye direkt teması kıymetli. Bilhassa saat 10.00 ve 15.00 ortasında 15-20 dakikalık direkt güneş teması D vitamini depolanması açısından kafidir. Türkiye’de D vitamini eksiliği çok yaygın. Bunun nedeni de güneş ışınlarının bedenimizde temas etmesi gereken yerleri sakındığımız için olabilir. Yüz bölgesi D vitamini sentezine fazla katılmıyor, dirsek ve diz kısmından aşağısını güneşin dik açıyla geldiği saatlerde 15-20 dakika güneşlendirmek kâfi olacaktır” dedi.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,