En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Unutulmaya yüz tutan ‘Kelik’ bayanların elinde tekrar üretiliyor

Unutulmaya yüz tutan ‘Kelik’ bayanların elinde tekrar üretiliyor YOZGAT – Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş eserlerinden patik ve çarıklar …

Unutulmaya yüz tutan ‘Kelik’ bayanların elinde tekrar üretiliyor
16 views
17 Eylül 2020 - 21:08

Unutulmaya yüz tutan ‘Kelik’ bayanların elinde tekrar üretiliyor

YOZGAT – Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş eserlerinden patik ve çarıklar, modernize edilip günümüze uyarlanarak Yozgatlı bayanlar tarafından üretiliyor. El emeği göz ışığı eserler Avrupa ülkelerine de gönderiliyor.

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde belediye tarafından açılan el sanatları kursuna katılan yaklaşık 30 bayan, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş eserlerinden olan patik ve çarıkları, günümüze uyarlayıp ‘kelik’ ismi verdikleri mesken ayakkabısına dönüştürdü.

Kendir ve yün ipinin yanı sıra keçi derisi kullanılarak büsbütün elde yapılan mesken ayakkabıları, kişinin ayak numarasına nazaran özel üretiliyor.

Pandemi nedeniyle gerek meskende gerek atölyede üretimlerini gerçekleştiren Sarıkayalı bayanlar, ürettikleri eserleri satarak hem konut ekonomilerine hem de unutulan bu kültürün yine canlanmasına katkı sağlıyorlar. Sarıkayalı bayanlar mesken ayakkabısından artan yün ipleri de battaniye yaparak kıymetlendiriyor.

Üretilen eserler, Sarıkaya ilçesinde bulunan Basilica Therma Roma Hamamı figürlü keten torbalarla PTT Kargo yoluyla, yurt içinde ve yurt dışında birçok yere gönderiliyor.

Bayanların bin bir emek ve uğraşla ürettikleri mesken ayakkabıları, 150 ila 200 lira ortasında satışa sunuluyor.

Açılan kursta mesken ayakkabısı üreten Taliha Kır, “Burada kelik ismini verdiğimiz mesken ayakkabısı üretiyoruz. Daha evvelce, annelerimizin de ördüğü patikler, çoraplar vardı. Bizim burada yaptığımız daha da gelişmişi, çağdaş hali. Bu eserler el emeği göz parıltısı büsbütün doğal. Bu eserlerden çıkar elde ediyoruz. Mesken iktisadına katkıda bulunuyoruz. Çocuklarımızın harçlığı, mutfak masraflarımız çıkıyor kendi uğraşlarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kursiyerlerden Güleser Taşkıngül ise “Patiğimizin alt kısmı kendir ipinden oluyor daha sonra içini ve üstünü yün ipiyle kişinin ayak numarasına nazaran yapıyoruz. En sonda alt kısmına da keçi derisi dikerek tamamlıyoruz. Bu mesken ayakkabısı. Eski vakitlerde çarıklar, patikler örülürdü. Bu ise bize has bir eser. Patik ve çarığın daha da çağdaşlaştırılmış hali. Biz bunları meskende giyiyoruz, pek sağlıklı yaz kış rahatlıkla kullanılabilen bir ürün” biçiminde konuştu.

Ürettikleri eserlerle konut iktisadına katkıda bulunduğunu anlatan Safiye Aksu da “Ben konut bütçeme katkıda bulunuyorum, eşim pandemi nedeniyle 4 ay çalışmadı. Bu süreçte ben konuta katkı sağladım. Tabi pandemi nedeniyle atölyemize gelemedik lakin meskende üretime devam ettik. Paramızı da kazandık. Bize bir iş imkanı oldu. Yaptığımız bu el emeği göz ışığı eserler Türkiye başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerine gidiyor” sözlerine yer verdi.

Yozgat Sarıkaya Belediye Lideri Ömer Açıkel de yaptığı açıklamada “Anadolu da zati yerleşmiş bir patik ve çarık kültürü vardı. Biz de kelik markasıyla bu patik ve çarık karışımı eserin modernize edilmiş halini tasarlattık. Belediyemiz bünyesinde açılan kurslarla kelik üretiminin nasıl yapılacağına dair bayanlara kurs verdik. Bunu öğrendiler önemli manada seri üretime başladık. Bayanlar hem burada hem de pandemi nedeniyle meskenlerinde üretim yapıyorlar. Bu üretimleri de biz Sarıkaya’nın ve Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş kültürünü yabancılara tanıtabilmek ve aile ekonomilerine katkı sağlamak için yurt dışına ihraç etmeye başladık” dedi.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.