En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Türkiye’den Kazakistan’a tıbbi materyal yardımı

Türkiye’den Kazakistan’a tıbbi gereç yardımı ANKARA – Türkiye, Kazakistan’a tıbbi yardım materyalleri gönderdi. Tıbbi yardım gereçlerinin …

Türkiye’den Kazakistan’a tıbbi materyal yardımı
13 views
31 Temmuz 2020 - 21:36

Türkiye’den Kazakistan‘a tıbbi gereç yardımı

ANKARA – Türkiye, Kazakistan’a tıbbi yardım materyalleri gönderdi. Tıbbi yardım gereçlerinin teslimi için Ankara Esenboğa Havalimanı’nda merasim düzenlendi.

Türkiye, koronavirüs (Covid-19) salgını ile uğraş kapsamında Kazakistan’a tıbbi yardım materyalleri gönderdi. Tıbbi yardım gereçlerinin teslimi için Ankara Esenboğa Havalimanı’nda merasim düzenlendi. Merasime, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly katıldı.

Merasimde konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Bugün bu merasim vesilesiyle gönderdiğimiz tıbbi yardımların Kazakistan’ın Kovid-19 ile gayretinde Kazakistan halkına güç vermesini, şifa vermesini temenni ediyoruz” dedi.

Kıran, “Kazakistan son günlerde bilhassa hadiselerde yaşanan artışla birlikte bu uğraşta hakikaten kıymetli bir muvaffakiyet gösterme konusunda büyük, kıymetli adımlar atıyor. Bu adımlara Türkiye Cumhuriyeti olarak omuz vermekten ötürü memnunuz, gururluyuz” tabirlerini de kullandı. Kıran, dayanağın bundan sonra da süreceğini kaydetti.

“Kapımızı çalan 152 ülkenin 140’ına tıbbi yardımda bulunan bir ülke olduğumuzun da bilhassa altını çizmek istiyoruz”

Kıran, “Kovid-19 ile gayrette alınan önlemler elbette yereldir. Mahallî manada her ülke kendine has önlemleri almaktadır lakin bu gayrette muvaffakiyet gösterilmesinin yolu, global işbirliği ve dayanışmadır. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu global işbirliği ve dayanışma iletisini, telaffuzlarını hareketlerimizle destekleyen sorumlu bir ülke olmaktan gurur duyuyoruz. Bugün kapımızı çalan 152 ülkenin 140’ına tıbbi yardımda bulunan bir ülke olduğumuzun da bilhassa altını çizmek istiyoruz” halinde konuştu.

Bu yardım paketinin en kapsamlı yardım paketi olduğunu tabir eden Kıran, muhtaçlık duyduğu surece Kazakistan’ın ve Kazakistan halkının yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Kıran, “Bugün Kazakistan’da ulusal yas olması hasebiyle Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği de dahil olmak üzere orada Bayrağımızı yarıya indirmek suretiyle Kazakistan halkının acısını da paylaşıyor, bu vesileyle Kovid-19 ile gayrette ülkemizde, Kazakistan’da ve Dünya’nın dört bir tarafında malesef hayatını kaybedenlere bir sefer daha rahmet diliyoruz. Bu çabada enfekte olan hastalara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise “Bugün kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Halkının, ne kadar değerli, ne kadar yardımsever olduğunun bir örneğini yaşıyoruz. Bu bağlamda kardeşlik bağları üzerinde inşa edilen Kazakistan-Türkiye ilgilerinin global salgın periyodunda insani yardım boyutunun ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Pandeminin Kazakistan’da yayılmaya başladığı Mart ayından itibaren Türkiye tarafından Kazakistan’a insani yardım devam etmektedir” dedi.

Türk makamlarına teşekkür eden Saparbekuly, “Bu yardımlar, Kazakistan ile Türkiye ortasındaki kardeşliği yansıtmaktadır” sözlerini kullandı.

Kelam konusu merasim ile Kazakistan’a 30 adet ventilatör aygıtı, 50 bin adet N95 maske, 100 bin adet cerrahi maske, 35 bin adet tulum, 2 bin adet siperlik, 2 adet PCR aygıtı, 30 bin adet SARS-CoV-2 (2019-nCov) RT-qPCR Tespit Kiti, 30 bin adet Viral Nükleik Asit İzolasyon Kiti ve 10 bin kutu Hidroksiklorokin tablet gönderildi.

Öte yandan gönderilen paketlerin üzerinde Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Ümitsizliğin arkasında kaç ümitler var… Karanlığın gerisinde birçok güneşler var…” kelamları ve “Türkiye’den Kazakistan halkına sevgilerle” sözleri yer aldı.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.