En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

TSE evraklı özel servislerde araç garantisi bozulmuyor!

Türkiye çapında 680 üyesi olan Tüm Oto Servisleri Federasyonu TOSEF, ikinci el pazarının hareketlenmesiyle daima gündem haline gelen otomotiv …

TSE evraklı özel servislerde araç garantisi bozulmuyor!
290 views
14 Eylül 2020 - 22:21

Türkiye çapında 680 üyesi olan Tüm Oto Servisleri Federasyonu TOSEF, ikinci el pazarının hareketlenmesiyle daima gündem haline gelen otomotiv bölümü ile ilgili dikkat çeken ihtarlarda bulundu.

Birçok araç sahibinin hali hazırda hala 0-5 yaş ortasındaki arabalarını, üretici garantisinin bozulmaması ismine bakım ve tadilatlar için yetkili servise götürdüğünü, lakin garanti biter bitmez özel servislere yöneldiğini belirten Ünal Ünaldı “Yetkili servisler katı tavırları ve yüksek fiyat siyasetleri karşısında, üretici garantisini ellerinde bir koz üzere tutuyorlar. Halbuki TSE 12047 Hizmet Yeterlilik Evrakı’na sahip özel servislerde, araç üreticisinin marka bazında yayınladığı teknik standartlara uygun yapılan periyodik bakım ve tamir süreçleri araçların garantisini bozmamakta, korumaktadır. Burada, üreticinin belirlediği bakım aralığı, üreticinin belirlediği modül markası, referans numarası, onaylı motor yağı ve viskozitesinin kullanılmış olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Blok Muafiyeti Kanunu bunu mümkün kılarak araç sahiplerine rahat bir nefes aldırmaktadır. Hala birçok vatandaşımız bu bahis hakkında bilgi sahibi değil. Ayrıyeten bu kanun, rekabet şurası düzenlemeleri ile tüketicilerin tüm yasal haklarını muhafaza altına almaktadır” dedi.

Ünal ÜnaldıTOSEF Idare Şurası Lideri

Kaynak: Carmedya.com

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,