En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Toyota Araç Kazaları Araştırma Yazılımı THUMS’a fiyatsız erişim sunacak

Toyota, inançlı mobilite topluluğu için 1997’den bu yana geliştirdiği çarpışma testi modeli THUMS yazılımını 2021 Ocak ayından itibaren fiyatsız …

Toyota Araç Kazaları Araştırma Yazılımı THUMS’a fiyatsız erişim sunacak
170 views
25 Haziran 2020 - 21:23

Toyota, inançlı mobilite topluluğu için 1997’den bu yana geliştirdiği çarpışma testi modeli THUMS yazılımını 2021 Ocak ayından itibaren fiyatsız olarak tasarrufa açacağını açıkladı.

Sanal insan vücudu yazılım programı olan THUMS, trafik kazalarında insan vücudunun alacağı hasarın bilgisayarda tahlil edilmesini sağlıyor. THUMS’a fiyatsız erişim ile birlikte geniş bir tasarrufa ulaşacak yazılımın, araç güvenliğini geliştirmesi bekleniyor.

Araç güvenliği araştırma ve geliştirme teknolojilerini desteklemeyi amaçlayan Toyota, THUMS’u 2000 yılında dünyanın birinci sanal insan vücudu model yazılımı olarak tanıtmıştı.

Bu yazılım, trafik kazalarının sebep olduğu yaralanmaların simülasyonunun ve tahlilinin yapılmasına imkan sağlıyor. Birinci günden bu yana mütemadi olarak geliştirilen yazılımın son olarak 6. versiyonu geçtiğimiz yıl tanıtıldı. Son yazılımla birlikte iskelet yapıları, dimağ, iç organlar ve kaslar dahil olmak üzere farklı cinsiyet, yaş ve fizik özellikleriyle bir seri modelleme simülasyonları da uygulanabiliyor.

THUMS yazılımı, çarpışma testlerinde sıklıkla kullanılan fizikî kaza modellerine nazaran daha hassas ve daha gerçekçi insan vücudu modellemesine sahip. Bu sayede kaza sonucu yaralanmaları daha detaylı tahlil edilebiliyor.

Birebir devirde bilgisayarda gerçekleştirilen simülasyonlar bir seri farklı kaza senaryolarının tekrar edilebilmesine imkan tanırken, çarpışma testlerine nazaran geliştirme zamanlamasından ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlıyor.

THUMS şu anda global olarak araç geliştirmelerinde 100’ün üzerinde araba üreticisi, tedarikçi, üniversite ve araştırma enstitüsü tarafından kullanılıyor. Emniyet kemeri, hava yastığı ve yaralanmaları azaltmaya yönelik araç mimarileri olmak üzere birçok farklı güvenlik teknolojisi araştırma ve geliştirmeleri için kullanılıyor. Birebir vakitte araç güvenliği değerlendirmesi yapan tertipler da THUMS’un sanal testlerini kullanmayı planlıyor.

Toyota’nın THUMS’ı fiyatsız olarak tasarrufa açmasıyla birlikte araç güvenlik araştırmalarının artmasının yanı sıra, kullanıcıların modellemeler üzerine geliştirmeler yapıp verecekleri geri bildirim ile birlikte yazılımın kullanışlılığı da artacak.

Kaynak: Carmedya.com


POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.