En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Testi olumlu çıkan vatandaş, yayınladığı görüntüde ‘hastalığı saklamayın’ uyarısı yaptı

Kastamonu’nun Cide ilçesinde korona virüs testi müspet çıkan Seyrani Filikci, yayınladığı görüntüde ‘hastalığı saklamayın’ ikazında bulundu …

Testi olumlu çıkan vatandaş, yayınladığı görüntüde ‘hastalığı saklamayın’ uyarısı yaptı
23 views
10 Eylül 2020 - 23:07

Kastamonu’nun Cide ilçesinde korona virüs testi müspet çıkan Seyrani Filikci, yayınladığı görüntüde ‘hastalığı saklamayın’ ikazında bulundu.

Kastamonu’nun Cide ilçesinde yaşayan Seyrani Filikci, eşi ile birlikte yapılan Kovid-19 testlerinin olumlu çıktığını toplumsal medyadan duyurdu. Tıpkı vakitte Cide Cumhuriyet Okulunda öğretmenlik yapan Seyrani Filikci, geçtiğimiz hafta Cuma günü eşinin yaptığı Kovid-19 testinin müspet çıkması üzerine kendisinin de yapılan testte olumlu çıktığını açıkladı. Korona virüs hasatlığına yakalanan vatandaşların hastalığı saklamaması tavsiyesinde bulunan Filikci, “Dün toplumsal medyadan paylaştığım eşim ve benim Covid-19 testlerimizin müspet çıkmasıyla alakalı bir görüntü çekelim dedik. Öncelikle nasıl başladığını anlatayım. Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü eşimle birlikte halsizlik, eklem ağrısı, boğazda yanma, baş ağrısı üzere semptomlar baş gösterdi. Çabucak aile doktorumuza müracaat ettik. Aile doktorumuz 1-2 gün dinlenmemizi söyledi. Tahminen havaların ısınıp soğumasıyla alakalı olabileceğini söyledi. Sonra bizlere rapor verdi. Daha sonra bu semptomların geçmemesiyle birlikte eşimle birlikte hastaneye müracaatta bulunduk. Eşime Kovid-19 PCR testi uyguladılar. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yapılan muayenenin akabinde Cuma günü testimizin müspet çıktığının haberini aldık. Çabucak beni ve çocuklarımızı da teste tabi tutmak üzere hastaneye çağırdılar. Bizlerde hastaneye gittik. Cuma günü de kendim test verdim. Pazar günüde kendi testimizin müspet olduğu ortaya çıktı” dedi.

“İLK OLARAK APARTMANDAKİLERE VE KOMŞULARIMIZI UYARDIK”

Birinci olarak eklem ağrılarının olduğunu söyleyen Filikci, “Nasıl bir hastalık, eklem ağrılarım var. Halsizliğim var, koku ve tat alma üzere sorunlarımız var. Göğsümde biraz ağrı var. Sağ olsun Toplum Sıhhati Merkezindeki arkadaşlar bizlerle yakından ilgileniyor. Bugün ilaç getirdiler. 5 gün boyunca verdikleri ilacı kullanmamı söylediler. İlacı kullanacağız, şuan evimizdeyiz. Karantina altındayız. Zati Cuma günü eşimin testinin olumlu çıktığını öğrendiğimiz andan itibaren bütün apartmandaki komşularımıza haber verdik, asansörü kapattırdık, belediyeyi aradık. Apartmanda dezenfekte çalışması yapılmasını sağladık” diye konuştu.

“BANA BULAŞMAZ DEMEYELİM, HERKESE BULAŞABİLİR”

Korona virüs hastalığının herkese bulaşabileceğini vurgulayan Filikci, “Asıl değerli olan mevzu, hastalanmak yahut hastalanmamak değil. Bu hastalığı kaptıktan sonra yayılmasını önlemek. Öbür insanlara geçmesini engellemek. Korona virüsten korkmuyoruz, konutta pek keyifli bir formda çok hoş bir halde vakit geçiriyoruz. Kitap okuyorum, çiçeklerimle ilgileniyorum. Sağ olsun uzaktan yakından duyan tüm arkadaşlarımız arayıp geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Bu da bizler için büyük bir moral kaynağı oldu. Çocuklarımızın durumu da çok âlâ. Benimde durumun pek güzel. Lakin uymamız gereken en büyük Sıhhat Bakanımızın da dediği üzere maske takılması, toplumsal ara ve paklık kurallarına uyulmasıdır. Zira korona virüs bizimle birlikte her yerde geziyor. Durduğu bir yer yok o yüzden temizliğimize, alışveriş merkezinde ya da diğer yerlerde toplumsal uzaklık ile maske takılmasına dikkat edeceğiz. Bana bulaşmaz demeyelim, herkese bulaşabilir. Ayrıyeten korona virüs olduğu vakit beşerler bunu söylemekten çekinmesin, sonuçta ayıp olan bir şey yok burada. Bütün dünyayı saran bir hastalıktan bahsediyoruz. Bütün dünya bu pandemiyle uğraşıyor şu anda. Bu saydığım semptomlar şayet sizlerde var ise en yakın sıhhat kuruluşuna başvurun. Testinizi yaptırıp, testiniz negatif çıkar ise gönül rahatlığıyla işlerinize bakabilirsiniz. İnşallah bizlerde bu hastalığı atlatırsak bağışıklık kazanacağız. Bağışıklık kazanınca şayet donör gerekirse plazma tedavisi için donör olacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız. Memleket için, milletimiz için yararlı olabilirsek şayet bu formda bir şeyler yapmaya çalışacağız. Bizleri merak etmeyin, bizler uygunuz, konutumuzun terasında oturuyoruz. Çok hoş vakit geçiriyoruz. Bu hastalık latifeye gelmez, bilhassa şayet hasta hissediyorsanız kendinizi test yaptırın, test 2 gün sürüyor. O sırada da şayet dışarı çıkıyorsanız 1 değil 2-3 kat maske takalım ve paklık kurallarına da uyalım. Maskemizi takalım, hayata inançlı bir biçimde bakalım” biçiminde konuştu.

(İHA)

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,