En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi’ndeki onarım 2 yılda tamamlanacak

Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi, iki yılda tamamlanacak onarım çalışmalarının akabinde yeni yüzüyle ziyaretçilerine konut sahipliği yapacak …

Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi’ndeki onarım 2 yılda tamamlanacak
262 views
21 Eylül 2020 - 23:54

Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi, iki yılda tamamlanacak onarım çalışmalarının akabinde yeni yüzüyle ziyaretçilerine konut sahipliği yapacak.

Arkeolojik bilgilerden yola çıkılarak, Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi’ni çevreleyen kalenin tarihi geçmişi 4 bin yıla dayandırılıyor. 14. yüzyılda zindan olarak kullanılma başlanan yapı o periyoda ilişkin izleri ile hala ayakta duruyor.

Resmi olarak 1887 yılında cezaevine dönüştürülen ve birtakım ünlü muharrir ve şairlerin de bir devir kaldığı yapı, 1999’da müzeye çevrildi.

Üç tarafı denizle etraflı olduğu için kaçılması güç olduğu bilinen cezaevi, bir vakitler kaçılmasına imkansız gözüyle bakılan San Francisco açıklarındaki ada hapishane Alkatraz’a benzetilerek, “Anadolu’nun Alkatraz’ı” diye isimlendiriliyor.

Tarihi cezaevinde onarım

Müzeye dönüştürüldüğü 1999 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan tarihi yapının aslına uygun formuyla restore edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor.

Avrupa Birliğince desteklenen ve iki yılda tamamlanacak onarım çalışmaları kapsamında tarihi yapı içinde demokrasi müzesi, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı alanlar ile deniz müzesi oluşturulması planlanıyor.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, AA muhabirine, 6 milyon avroluk hibe dayanağıyla hayata geçirilen projenin kent ve ülke turizmi açısından çok ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Tarihi yapının kimi kısımlarında deformeler oluştuğuna ve bu nedenle onarım muhtaçlığı doğduğuna işaret eden Maviş, “Uzun uğraşlarımız sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığımız denetiminde ağustos ayının başında onarım çalışmaları başladı.” dedi.

Onarım süreçlerinin zahmetli olduğunu belirten Maviş, tarihi cezaevinin çalışmalar devam ettiği sürece ziyarete açık kalacağını söyledi.

Emellerinin tarihi yapıyı gelecek jenerasyonlara sağlıklı bir biçimde aktarmak olduğunu söz eden Maviş, “İki yılı aşmayacak halde bu onarım tamamlanacak. Bu bizim için şu açıdan kıymetli; bazen maalesef onarım çalışmaları uzun sürdüğü için tarihi kıymetlerimizi turizmin hizmetine sunmakta zahmet çekiyoruz, o nedenle iki yıl üzere bir müddette tamamlanacak olması memnuniyet verici.” dedi.

“Tamamlandığında Sinop ve ülke turizmine değerli katkı sunacak bir proje olacak”

Maviş, onarım çalışmalarının tamamlanmasının akabinde tarihi yapı içinde yeni müzeler ve alanlar oluşturulmasının planlandığını vurgulayarak, “En hassas olduğumuz nokta, tarihi dokunun korunması. Çalışmayı yürüten firmamız da bu bahiste çok hassas ve gerekli itinası gösteriyor. Natürel ki uzun yıllar evvel inşa edilmiş bir yapı. Birtakım kısımlarda deformeler oluşmuş. Birinci öncelik olarak bunlara yönelik çalışma yapılıyor. Tıpkı vakitte tarihi yapı içinde demokrasi müzesi, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı alanlar ile deniz müzesi oluşturulması planlanıyor. İnşallah tamamlandığında hem Sinop hem ülke turizmine kıymetli katkı sunacak bir proje olacak.” diye konuştu.

Tarihi cezaevinin yanı sıra surların da onarımı için teşebbüste bulunduklarını anlatan Maviş, “Surların restore edilmesi noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Birebir proje devamında bu tarihi yapılarımızı da restore etmek istiyoruz.” sözünü kullandı.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,