En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Taksi şoförlerinden İmamoğlu’nun 5 bin taksi girişimine destek: Galericilerin rantı sona ermeli

İstanbul Büyükşehir Belediye Yöneticisi (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun 5 bin yeni taksinin alınacağını duyurmasının akabinde başlayan tartışmalar …

Taksi şoförlerinden İmamoğlu’nun 5 bin taksi girişimine destek: Galericilerin rantı sona ermeli
9 views
29 Haziran 2020 - 21:03

İstanbul Büyükşehir Belediye Yöneticisi (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun 5 bin yeni taksinin alınacağını duyurmasının akabinde başlayan tartışmalar sürüyor. Oto Galeri ve Taksiciler Esnaf Odası, mevcut taksilerin yerinde olduğunu söylese de işin asıl emeğini veren taksicilerin birden fazla yeni taksilerin trafiğe çıkarılmasına destek veriyor. Milliyet’te nokta alan habere nazaran, emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bunun da tek sebebinin Bağcılar Oto Center’daki plaka kiracıları olduğunu belirten taksiciler, “Yeni taksilere rantları elinden gidecek diye karşı çıkıyorlar” diyor. İstanbullular ise yeni taksilerin, kısa ara almayan, müşteri seçen ve hengame çıkaran mevcut taksicilerin kendilerine çekidüzen vermesini sağlayacağını belirtiyor.

“BELEDİYENİN TAKSİLERİNDE ÇALIŞIRIM”

Bağcılar’da taksicilik yapan Bekir isimli taksici, “Maaşlı olacak dediler. İstiyoruz, neden istemeyelim. Farz edelim ki, bana belediye ayda 3 bin TL maaş verse, 12 saat neden hamallık yapayım. Burada yalnızca mal sahibi ve oto galeri para kazanıyor. Ben aslında aylık 3 bin TL kazanıyorum. Belediyenin çıkaracağı taksilerde çalışırım. Yeni taksiler çıkarsa mevcut taksiciler zarar görür, fakat birilerinin kendine çekidüzen vermesi için çıkarılmalı” diye konuştu.

“ÖNCE KORSAN BİTİRİLSİN”

Kasımpaşa’da taksicilik yapan Eyüp Yıldırım ise yeni taksilerin çıkarılmasından şu an itibarıyla şad olmadığını belirterek, “5 bin daha araç çıktığı devir iş bölünecek. Zati iş yok. Virüs olmadan evvel olağan piyasada çalışırken, bu türlü bir pratik olsaydı piyasa kaldırırdı. Şu anda hepimiz oturuyoruz. Salgından sonra en eskiye dönersek o vakit tahminen 2-3 bin plaka verilebilir. İşe gidiş ve geliş saatlerinde muhtaçlık duyuluyordu. Ancak alışılagelmiş koşullarda gün içinde şu anki sistem yerinde. 5 bin tane taksi çıkarılacağına evvel korsan bitirilsin. Adım başı korsan. Korsan bir kaldırılsın, ulaşım yoluna konulsun. İşin yüzde 60’ını korsanlar yapıyor. 18 bin taksi var, 30 bine yakın korsan var” dedi.

“EKMEĞİMİZDEN OLUYORUZ”

Samatya’da denk geldiğimiz rastgele bir durağa bağlı olmayan taksici Abdullah Yıldız ise yeni taksilere karşı: “Çoğu arkadaşım oto galericiler yüzünden yeni taksilere destek veriyor. Plakaları kiralayan oto galericilere ders verilecek diye biz ekmeğimizden oluyoruz. İstanbul’da taksi zahmeti yok. Sayı zati kâfi. Esasen kazanamıyoruz. Yeni çıkacak taksilerle daha çok işler azalacak.”

VATANDAŞ DESTEKLİYOR

İstanbul trafiğinde taksicilerle yaşadıkları sıkıntılardan bunalan vatandaşlar ise belediyenin çıkaracağı yeni taksileri kullanacaklarını belirterek, “Özellikle sabah ve akşam saatleri ile yağmurlu havalarda taksi bulamıyorsunuz. Bazen kısa ara diye almıyorlar. Fakat belediye yeni taksi çıkarırsa mecburen düzelirler. Böylelikle vazgeçilmez olmadıklarını öğrenir. Taksici-vatandaş arasındaki arbedeler azalır” diyor.

“ARTIK BİRİLERİNİN ‘YETER’ DEMESİ LAZIM”

Sirkeci’de 30 yıldır taksicilik yapan İsmet Kınay, rantçıların elinden kurtarılması için 5 bin yeni taksiye karşı olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Kiralık plaka ile çalışanlar olarak rahat ederiz. 5 bin yeni taksiye katiyen karşı değilim. Acilen çıkarılması lazım, kulak ardı edilmemeli. Taksiciler Oto Center’daki rantçıları, tefecilerin hepsini tanıyor. O Oto Center’daki 10 kişi bu şoförlerin kanını emiyor. Yeni taksilere rantları elllerinden gidecek diye karşı çıkıyorlar. 30 yıldır tek başına plaka sahipleri yiyor. Artık birilerinin ‘Yeter’ demesi lazım. Mart ayında 17 gün hasta olduğum için çalışamadım, 2 bin TL ödedim. Nisan ayında hiç çalışmadım, 2 bin 500 TL aldılar. Mayıs’ta yeniden o denli. Normalleşmeyle birlikte haziranda ise plaka kirasını direkt iki katına çıkardılar. Kâfi artık. Şu Oto Center rantından artık kurtulmak istiyoruz. Bir de durakların başındaki insanlar sömürüyor. Birtakım duraklarda 1500-2 bin TL’ye kadar para alıyorlar. O yüzden özgür olarak bir durağa bağlı değilim.”

“OTO CENTER RANTI BİTSİN”

Tıpkı nahiyede çalışan 65 yaşındaki Mehmet Özgen ise “Bu iş bir meslek, fakat şu an bir rant aracı olarak görüyorlar. 20-30 yıldır plaka sahibi adamlar, bu işin sıkıntılarını bilmiyorlar. Plaka sahipleri bir gün bile otomobillerinde çalışmıyorlar. Kendi meslek kümesinde daha öbür kimse yok. Patron plaka sahibi fakat sigorta parasını biz kendimiz ödüyoruz. Bu iş, bu türlü rezil bir iş. Belediyenin bu işe el atması, çok hoş oldu. Bu işi meslek seçmiş, bu işi nitekim yapan kişilere plakalar verilsin. Belediye kazansın, artık Oto Center rantı bitsin. Kulladığım otomobil 110 bin TL. Oto Center’da 160 bin TL’ye satıyorlar. Bunun dışında sair bir otomobille çalıştırmıyorlar. Elinde 2-3 bin plakaya hükmeden galeriler var. Belediye şayet hakikaten doğruysa, bu taksileri kiraya verir. Onların da burnu sürter, piyasa olağana döner” diyor.

“YENİ TAKSİLER EMEKÇİLERE VERİLSİN”

Yenikapı’da çalışan taksici Hüseyin Özçakırlar da, “Yeni taksiler verilecekse, emekçilere verilmesi lazım. O vakit yeni taksi çıkarılmasından yanayız. Seçici olunması lazım. Şu anda plakaları mal sahipleri kiraya veriyorlar. Her önüne gelene veriliyor. Bu sefer de huzursuzluklar çıkıyor. En az 10 yıl İstanbul’da ikamet etmesi, İstanbul’u bilmesi lazım. Gereksinim sahiplerine verilsin. Yılda 110 bin TL havadan para kazanıyorlar. Bağcılar Oto Center’daki galericiler karşı çıkıyormuş. Natürel ki karşı çıkacaklar. Plakalardan aldıkları yarkurul, otomobillerden aldıkları hava parası kesilecek” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.