En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Stratonikeia Antik Kenti seyahat acentesi temsilcilerine gezdirildi

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde mahal alan ve “Gladyatörler Şehri” olarak da bilinen Stratonikeia Antik …

Stratonikeia Antik Kenti seyahat acentesi temsilcilerine gezdirildi
15 views
29 Haziran 2020 - 21:41

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’nde mahal alan ve “Gladyatörler Şehri” olarak da bilinen Stratonikeia Antik Kenti, seyahat acentesi temsilcilerine gezdirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Tanıtım Platformu ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yer Bölgesel Yürütme Kurulunca (BYK) yerdeki tarihi ve kültürel zenginliklerin tanıtılması için 3 gün sürecek program düzenlendi.

Muğla, İzmir, Aydın ve Denizli’den gelen 65 seyahat acentesi temsilcisi programın birinci gününde “Gladyatörler Şehri” olarak da bilinen Stratonikeia Antik Kenti’ni gezerek kentte yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında bildi aldı.

Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinin kazı lideri Prof. Dr. Bilal Söğüt, gazetecilere yaptığı açıklamada, Stratonikeia’nın Helenistik, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ile Cumhuriyet periyotlarına ilişkin yapıtların bir arada bulunduğu nadir taraflardan biri olduğunu söyledi.

Söğüt, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla savaşta sıradanlaşma sürecine girilmesiyle ziyaretçi kabul edilmeye başlanan antik kentte, kazı çalışmalarının titizlikle yürütüldüğünü kaydetti.

“Yerli turistleri çekebilmek için çalışma başlattık”

TÜRSAB Marmaris BYK Yöneticisi Suat Esin ise salgın sürecinden en fazla olumsuz etkilenen kesimlerden birisinin turizm olduğunu vurguladı.

Muğla’nın bilhassa İngiliz ve Rus turist yüklü çalıştığını belirten Esin, “Önümüzdeki süreçte yabancı ziyaretçilerle ilgili net bir durum kelam konusu değil. Bu nedenle kesimimize yerli turistleri daha fazla çekebilmek için çalışma başlattık. 65 seyahat acentası temsilcisine Muğla’daki tarihi ve kültürel yerleri tanıtıp ortamımızın sıklıklarını göstereceğiz.” dedi.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.