En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika! Terme bu sefer ucuz atlattı

– Terme bu kere ucuz atlattı Çalışmalar tamamlandığında sel kabusu sona erecek SAMSUN – Samsun Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, ıslah …

Son dakika! Terme bu sefer ucuz atlattı
43 views
16 Eylül 2020 - 0:49

Terme bu kere ucuz atlattı

Çalışmalar tamamlandığında sel kabusu sona erecek

SAMSUN – Samsun Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, ıslah çalışmasının denize kadar tamamlanması halinde insanları huzursuz eden sel felaketinin ortadan kalkacağını söyledi.

Samsun’un Salıpazarı, Çarşamba ve Terme ilçelerinde yaşanan sağanak yağış sonrasında, takımlar köy ve mahallelerde çalışmalarına başladı. Bölgede yaşanan yağış sonrasında açıklamalarda bulunan Terme Belediye Lideri Ali Kılıç, yağışın kesildiğini ve sel sularının yavaşça çekildiğinin tespit edildiğini kaydetti. Akşam saatlerinde yağış olmaması halinde endişelenecek durumun olmadığını tabir eden Lider Ali Kılıç, ilçede can kaybının olmadığını lisana getirdi.

“Sabaha kadar tetik halindeyiz”

Salıpazarı ve Terme ilçelerinde geçen sene 23 Ağustos tarihinde büyük bir sel felaketinin yaşandığını anımsatan Lider Ali Kılıç, “Yağışın tesirlerini hamdolsun Salıpazarı ve Çarşamba’ya nazaran biraz daha ucuz atlattık. Meteorolojiden gelen ikazlarla birlikte takımlarımız ve vatandaşlarımızla birlikte sabahlara kadar tetik halindeyiz. Terme Çayı’nın ıslahının ilçe için ne kadar kıymetli olduğunu bugün bir sefer daha gördük. Artık biz, yağmur yağdığında insanlarımızın sabahlara kadar huzursuz olmasını istemiyoruz. Terme’yi, önündeki bu düşünceden kurtaralım istiyoruz” diye konuştu.

Devlet Su İşleri’nin ırmakla ilgili ıslah projesinin hazır olduğunu ve projenin takipçisi olduklarının altını çizen Lider Kılıç, yarım bırakılan ıslah çalışmasının denize kadar tamamlanması halinde insanları huzursuz eden sel felaketinin ortadan kalkacağını söyledi.

Takımlar çalışmalarına başladı

Belediyeye bağlı takımların taşkından ziyan gören mahallelerde çalışmalarına başladığını belirten Lider Kılıç, “Tamda fındık hasat vaktinde köylerimizdeki vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gruplarımız var gücüyle çalışmalarını sürdürüyor. Şuana kadar bize yansımış çok zahmetli bir durum yok. Sabah saat 05.00 sıralarında Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerinde başlayan sağanak Terme ilçemize düşmedi. İlçe merkezine sağanak yağış olmaması nedeniyle çok fazla bir düşüncemiz da olmadı. Köylerde bir grup yollar uçtu, bir kısım menfezler yok oldu. Suyun çekilmesiyle birlikte ayrıntılı tespitlerimizi yaparak çabucak müdahalemizi yapmış olacağız” dedi.

“Barajın tamamlanması gerekiyor”

Bölgede her yıl ağustos ve eylül aylarında tedirginlik yaşayan vatandaşların huzura ermesi için Salıpazarı Barajı’nın çalışmalarına süratle devam edilmesi ve biran evvel tamamlanması gerektiğini kaydeden Lider Kılıç, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Şuanda Terme Çayı’nda geçen su saniyede 450 metreküp. Yapılması planlanan baraj, tersip bentleri, sel kapanı ve ırmak genişliği 80 metreye çıkartıldığında buradan geçecek su, saniyede 950 metreküpü bulacak. Biz artık istiyoruz ki paramızı suya, sele yatırmayalım. Irmak ıslahı bir an evvel yapılsın, Terme taşkınlıktan kurtarılsın. Biz de insanımıza kelam verdiğimiz üzere ırmaktan denize kadar olan bölgede bir an evvel peyzaj çalışmalarımızı yapalım.”

Tarım topraklarında ziyan yok

Yağış sonrasında bilhassa fındık üreticisinin büyük tedirginlik duyduğuna dikkati çeken Terme Ziraat Odası Lideri Ferda Ergün ise, “Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerinde tesirli olan sağanak yağış sonrasında bahçesinde fındık toplayan vatandaşlarımız kaygıya kapıldılar. Terme’nin yüksek bölümlerindeki mahallerinde bir kadro çiftçinin bahçesi ziyan gördü ve fındığı suya kapıldı. Bununla birlikte yağışın Terme merkezli olmamasından ötürü ilçenin kıyı kesitindeki üreticilerin bir ziyanı olmadı. Hatta yağışın, kıyı kısmındaki üreticilerin fındık, soya ve çeltik mahsulüne can suyu olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sene yaşanan sel felaketi sonrasında kendini yeni toparlayan üreticilerimiz bir sel felaketini daha kaldıramaz. Tüm vatandaşlarımıza ve üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” açıklamasında bulundu.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,