En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberleri: Trabzon’da tıbbi maske seferberliği sürüyor

– Trabzon’da tıbbi maske seferberliği sürüyor Kursiyerler, gönüllüler, usta öğreticilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik ekip, 4 ayda 1 milyon …

Son dakika haberleri: Trabzon’da tıbbi maske seferberliği sürüyor
10 views
29 Haziran 2020 - 21:05

Trabzon‘da tıbbi maske seferberliği sürüyor

Kursiyerler, gönüllüler, usta öğreticilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik ekip, 4 ayda 1 milyon kadar tıbbi maske üretti

TRABZON – Trabzon’da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde usta öğreticiler, kursiyerler ve gönüllülerden oluşan yaklaşık 200 kişilik ekip, yeni tip Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 4 ayda yaklaşık 1 milyon adet maske üreterek gereksinim duyulan noktalara ulaştırdı.

Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’nde makinede üretilen maskeler daha sonra lastik ve burun teli takviyesi için Alacahan ve gönüllerin meskenlerine gönderilerek burada son formu veriliyor.

Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi usta öğreticilerinden Oğuzhan Köroğlu, dikilen maskelerin devletin bir çok kurumlarına gönderildiğini belirterek, “Pandemi süreci başladıktan sonra yaklaşık 4 aydır mektepler örtülü olduğundan kurumumuza maske üretim makinesi verildi. Yaklaşık 4 aydır istekli olarak maske üretimi yapıyoruz. Şu ana kadar ürettiğimiz maske sayısı 1 milyonu buldu. Gönüllülerin yanı sıra meskende dikim yapanlar var, kurumumuzdaki usta öğreticiler var. Dikilen maskeler devletin bünyesindeki bir çok kurumlarına gönderiliyor. Burada makinede ürettiğimiz maskeleri gönüller meskenlerine getirerek gayri aksamları dikerek bize getiriyor. Yani maskelerin yanına lastiğini ve burun telini koyuyoruz onlarda dikip bize gönderiyorlar. Bir kursiyerimiz 1 haftada bin kadar maskeyi rahat bir biçimde dikip getiriyor. Göçmen dernekleri de bize destek veriyor. Usta öğreticiler, kursiyerler ve gönüllüler bize çok yardımcı oldular. Birinci günkü üzere üretime devam ediyoruz. Talep geldikçe üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Kursiyerlerden Ayşe Hızal, günde 500 kadar maske dikimi yaptığını tabir ederek “Kursiyer olarak bugün üçüncü günümüz. Devletimiz, milletimiz için maske dikiyoruz. Günde 500 kadar dikim yapabiliyoruz. Dikim kolay, sıkıntı değil. Dikiş yapmayı seviyorum. Maske dikimi kursu olunca bizde katılıp yardım edelim dedik” diye konuştu.

“Meslek öğreniyoruz”

Kursiyerlerden Gülay Bekiroğlu “Kursiyer olarak maske dikimi yapıyoruz. Şimdi 3. günüm. Bu, bizim için birebir vakitte meslek edindirme kursu. Hem dikişimizi ilerletmiş oluyoruz hem de, maske dikmeyi öğreniyoruz. Burayı bitirip sertifika aldıktan sonra işe maske üretimi meydanında işe girebileceğimizi düşünüyorum. Çok mutluyum, çok hoş. Bu birebir devranda bir meslek, hanımlara da çok münasebetli bir alan” derken, kursiyerlerden Pınar Karataş ise “Benim için maske dikimi ileride bir meslek olacak. Öğretmenlerimizin yönlendirmesiyle maske yapmaya çalışıyoruz. Yeni öğrenmeme karşın şık gidiyor. Vaktimizi buralarda değerlendirip en azında harçlığımızı çıkartabiliriz. Hasebiyle gereksinim duyulan bir meslek. Memnunum” halinde konuştu.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.