En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberleri… El sanatları ustaları, Malazgirt kutlamalarında buluştu

Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü aktiflikleri için Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen Çini, seramik, ebru, minyatür, dokumacılık üzere unutulmaya …

Son dakika haberleri… El sanatları ustaları, Malazgirt kutlamalarında buluştu
19 views
20 Eylül 2020 - 23:26

Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü aktiflikleri için Bitlis‘in Ahlat ilçesine gelen Çini, seramik, ebru, minyatür, dokumacılık üzere unutulmaya yüz tutan klasik el sanatları ustaları, kutlama alanına kurulan çadırlarda yapıtlarını sergiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 30 usta, Çarho mevkisindeki 400 dönümlük alanda kurulan kıl çadırlarda hünerlerini sergiledi.

Ustalar, aktiflik alanına gelen vatandaşlara bebekler, el dokuması kilim, baston, vazo, kemikten tarak, bakırdan ve taşların oyulmasıyla yapılan eserler hakkında bilgi verdi.

Ustalardan Cemil Mercan, Gaziantep’ten iki yıldır Malazgirt kutlamaları için Ahlat ilçesine geldiğini söyledi.

Pandemi nedeniyle bu sene yoğunluk olmadığını belirten Mercan, şöyle konuştu:

“Çok hoş bir aktiflik olmuş. Bunu organize edenlere teşekkür ediyorum. Bu koşullarda bundan daha hoşu olmazdı. Türkiye’nin farklı yerlerinden 30 sanatçı var. Bu sanatkarların Ahlat halkıyla buluşması, dışarıdan gelenlerin Ahlat’ı tanıması hoş bir şey. Ahlat şanslı bir ilçe. Burayı çok daha hoş günler bekliyor.”

Kayseri Soğanlı köyünden etkinliklere katılan Yavuz Aplak ise yaptığı bebeklerin Soğanlı köyünde yapıldığı için köyün ismini taşıdığını söz ederek, “Nenelerimizin giydiği yöresel kıyafetleri bebekler haline getirmişler. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısıyım. Nerede şenlik varsa oraya gidiyorum.” dedi.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.