En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberleri… Bakanlar sel bölgesinde değerlendirmelerde bulundular

Bakanlar sel bölgesinde değerlendirmelerde bulundular İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Bu kadar ağır bir tablo beklemiyorduk” “Selden …

Son dakika haberleri… Bakanlar sel bölgesinde değerlendirmelerde bulundular
24 views
18 Eylül 2020 - 21:25

Bakanlar sel bölgesinde değerlendirmelerde bulundular

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“Bu kadar ağır bir tablo beklemiyorduk”

“Selden ziyan gören ilçeleri afet bölgesi duyuru edeceğiz”

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“3 ilçede (Dereli, Doğankent ve Yağlıdere) toplamda 17 yıkık, 361 az hasarlı bina tespiti yaptık

“Dereli’de dere güzergahı üzerinde bir taşkında vatandaşımızın can güvenliği riski olan 20 binayı boşaltıyoruz”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli:

“Dereli’nin bir daha bunu yaşamasına müsaade edemeyiz”

GİRESUN – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaşanan sel sonrası bakanlıkları ile ilgili Giresun’da bir dizi seyahat ve incelemelerin akabinde Dereli ilçesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Birinci olarak açıklamalarda bulunan Bakan Süleyman Soylu, “Buraya geldiğimizde bu kadar ağır bir tablo beklemiyorduk daha ağır bir tablo ile karşılaştık” dedi.

5 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söz ettiğini belirten Bakan Soylu “153 vatandaşımız arama kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarıldı. Şuanda 11 vatandaşımız kayıp. Tekrar bununla birlikte 118 köy yolu kapalıydı, 20 köy yolu açıldı. Şuan 98 köy yolu kapalı. Bunun yanı sıra 78 yerleşim ünitesinde elektrik yoktu. Onların 40 yerleşim ünitesine elektrik verildi. Dereli’de elektrik vermekte zorlanıyoruz önemli bir tahribat kelam konusu fakat tüm takımları can hıraş bir çaba içindeler. Lakin biraz zorlanacağımız tabir etmek istiyorum. Tüm kurum ve kuruluşlarımızdan 944 işçi şuanda burada tüm bakanlıklarımızdan afet bölgesinde çalışıyor. Tekrar bunun yanı sıra hastanelere müracaat sayısı 25. Hastanede bulunan hasta sayısı yalnızca 3. Onların durumları ağır değil. Hastalıklarından dolayı 2’si hastaneye sevk edildiler. Giresunlu hemşehrilerimiz tasa etmesinler, bu yaraları birlikte saracağız. Benim gördüğüm bir tablo var hasar olur lakin gerek Doğankent’teki gerek Dereli’deki vatandaşlarımızın dünkü yağmurdan çok korktuğunu kendilerinin de anlatımı ile müşahade ettik. Burada daima birlikte olacağız, devletimiz, hükümetimiz, cumhurbaşkanımızın liderliğinde yaraları sarmaya devam edilecektir. Allah bizi mahcup etmesin” diye konuştu.

Bakan Soylu, bölgede selden ziyan gören ilçelerin Afet Bölgesi duyuru edileceğini de kelamlarına ekledi.

“Depremde ne yaptıysak burada selde de birebir halde tüm takımlarımız ile sahadayız”

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise konuşmasına başsağlığı dilekleri ile başlayarak “Tüm Giresunumuzun ve Türkiyemizin başı sağolsun. Ağır yağış nedeniyle 7 ilçede sel ve heyelan hadiseleri meydana geldi. Doğankent, Dereli ve Yağlıdere ilçelerimiz en çok etkilenen 3 ilçemiz oldu. Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak ismine yapılması gereken tüm çalışmaları birebir sarsıntıda ne yaptıysak burada selde de tıpkı biçimde tüm gruplarımız ile alandayız. Hem alt yapı ve hem üst yapı imalatlarımızın hasar tespitini yapmak maksadıyla 90 şahıstan oluşan takımımız hasar tespit çalışmalarını başlatmış durumdalar. Bu çerçevede 378 binanın hasar tespitinde; 3 ilçede toplamda 17 yıkık, 361 az hasarlı bina tespiti yaptık. Hem sel hem heyelan riski sebebiyle heyelan afet riski altında olan alanlar var. Bu çerçevede Dereli’de 20 adet binayı dere güzergahı üzerinde bir taşkında vatandaşımızın can güvenliği riski olan 20 binayı boşaltıyoruz. Ayrıyeten Doğankent’te de heyelan riski altında olan binalar var. Orda da 11 binanın toplamda 31 binanı boşaltım sürecini bugün itibariyle yapıyoruz. Kaymakamımız belediyemiz bu yapılara girmemeleri konusunda gerekli ihtarları yapacaklar. Afet riski taşımayan 200 tane Dereli’de 150 tane de Doğankent’te olmak üzere yeni konutların inşasına başlayıp vatandaşlarımızı bu sağlam inançlı alanlara taşımış olacağız” formunda konuştu.

“Amacımız yaraların sarılması ve olağan hayata bir an evvel dönülmesidir”

Tarım ve Ormanı Bakanı Bekir Pakdemirli ise yaptığı açıklamada devletin 3 bakanının Cumhurbaşkanımızın buyruğu ile afet bölgesini gezdiğini ve tespitlerde ve gerekli yönlendirmelerde bulunduğunu söyledi. Pakdemirli “Amacımız yaraların sarılması ve olağan hayata bir an evvel dönülmesidir. Fındık bahçelerinde ziraî hasar beklediğimizden daha az. Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Bakan Pakdemirli Dereli’deki selin oluş nedenini ile ilgili olarak ise “Konunun aslında çıkış yeri Akkaya deresinin akış istikametinde oluşan bir heyelanın Dereli’deki merkez deresini tıkaması kaynaklı oluşan önemli bir sorun var burada. Oluşan külfet bir ilçe merkezinin baştan aşağı ilçe merkezini etkileyecek durumla karşı karşıya kaldık. Maalesef daima bunları söylüyoruz fakat bir sefer daha dikkat çekmek istiyorum; meteorolojik ikazları kesinlikle uymamız gerekiyor. Vatandaşın birinci sorumluğu kendini mukayet olmak, mümkün mertebede bu ikazları dikkate almak. Bugün itibariyle Trabzon, Artvin ve Rize’de çok kuvvetli ve yer yer şiddetli yağış bekliyoruz. Giresun özelinde bu saatten sonra çok değerli bir yağışımız olmayacaktır diye gözüküyor. Fakat tekrar de vatandaşların teyakkuz içinde olması gerekir” sözlerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, DSİ olarak Dereli özelinde ilçenin yüksek kısımlarında heyelan önleyince bentler yapacaklarını belirterek “Dereli’nin bir daha bunu yaşamasına müsaade edemeyiz. Kent merkezinde taşkın muhafaza ile alakalı ıslahlarımız devam ediyor. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Bilhassa ormanlık alanlarda esaslı olan bitkilerin sökülüp köksüz olan bitkilerin ekilmesi heyelanları tetikleyebiliyor” açıklamasında bulundu.

Bakanlar daha sonra selde hayatını kaybeden Jandarma Uzman Çavuş Onur Kıran için Jandarma Bölge Komutanlığı’nda düzenlenen merasime katılmak üzere helikopterle Dereli ilçesinden ayrıldı.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Yeni Haberler

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,