En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberleri: 10 yaşında yaptığı hafriyat çekicini 38 yıl sonra Zerzevan Kalesinde kullandı

10 yaşında yaptığı hafriyat çekicini 38 yıl sonra Zerzevan Kalesinde kullandı Diyarbakırlı 48 yaşındaki sınıf öğretmeni Mehmet Kaya, şimdi …

Son dakika haberleri: 10 yaşında yaptığı hafriyat çekicini 38 yıl sonra Zerzevan Kalesinde kullandı
152 views
21 Eylül 2020 - 23:53

10 yaşında yaptığı hafriyat çekicini 38 yıl sonra Zerzevan Kalesinde kullandı

Diyarbakırlı 48 yaşındaki sınıf öğretmeni Mehmet Kaya, şimdi çocuk denecek yaşta hafriyata merak sardı

10 yaşında birinci hafriyat çekicini yapan Kaya, yıllar içinde sınıf öğretmenliği kısmını okuyarak öğretmen oldu

İçinde büyüttüğü arkeolog olma hayalinden vazgeçmeyen Kaya, Dicle Üniversitesi arkeoloji kısmını kazandı

Arkeoloji kısmı 2’nci sınıf öğrencisi olan Kaya, 10 yaşında yaptığı cazibeli eline alarak Zerzevan Kalesindeki hafriyat çalışmalarına istekli olarak katıldı

DİYARBAKIR – Diyarbakırlı sınıf öğretmeni Mehmet Kaya, arkeolog olma hayaliyle 10 yaşında sobada yaptığı hafriyat çekicini 38 yıl sonra Zerzevan Kalesinde istekli olarak katıldığı hafriyat çalışmasında kullandı. Kaya, “Çekiç 38 yıl sonra gayesine ulaştı. Şuanda bir çocuk sevinci, heyecanı duyuyorum. Bir çocukluk hayalini gerçekleştirmek bambaşka bir haz benim için” dedi.

Diyarbakır’da Bilim ve Sanat Merkezinde sınıf öğretmeni olan 48 yaşındaki Mehmet Kaya, annesinin kitap arşivini okuyarak arkeolojiye merak sardı. Çocukluktan beri arkeolog olmak isteyen Kaya, ailesinin iş bulamaz tasasıyla arkeoloji yerine telkinlerle sanat okuluna yönlendirildi. 2’nci sınıftayken okulu bırakan Kaya, 5 yıl yur tdışında kaldı. Almanca eğitimini tamamladıktan sonra 1993 yılında sınıf öğretmeni olarak atanan Kaya, geçen yıl arkadaşlarıyla Zerzevan Kalesine yaptığı seyahat sonrası içinde sakladığı hayali tekrar gün yüzüne çıktı. Zerzevan Kalesinde hafriyat yapan arkeologlara ‘seneye sizinle burada hafriyat çalışmasında bulunacağım’ diyerek üniversite imtihanına giren Kaya, çocukluk hayali olan arkeoloji kısmını kazandı. Mehmet Kaya, Kültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor Bakanlıklarının iş birliğiyle yürütülen Genç Gönüllüler Projesi kapsamında, Zerzevan Kalesindeki hafriyat ve onarım çalışmalarına katılarak 10 yaşında yaptığı hafriyat çekicini 38 yıl sonra Zerzevan Kalesi hafriyat çalışmalarında kullanmanın memnunluğunu yaşadı.

“Çekiç 38 yıl sonra maksadına ulaştı”

Kaya, şu anda arkeoloji 2’nci sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. Aslında arkeolojinin çocukluk hayali olduğunu kaydeden Kaya, “O günkü koşullar buna pek müsait değildi. Ailemizin baskısı, iş bulamazsın tasasıyla arkeolojide ilerleme talihimiz olmadı. Lakin benim elime aldığım birinci kitap, okuduğum birinci kitap bir sanat tarihi ve arkeoloji kitabıydı. Köyde olsa bile annemin geniş bir arşivi, kitaplığı vardı. O kitaplardan istifade ettim. Geçmişe ilişkin bilgileri gördükçe fevkalade bir haz ve heyecan duyuyordum. Bu da benim içime fevkalade bir arkeoloji isteği doğurmuştu. Ne yapabilirim, nasıl kazabilirim, o zamanki köy kurallarında bir metal modülünü aldım. 3-4 ayımı aldı, kendi kazmamı yaptım. Bu kazılarımı gerçekleştirdim. Sembolik de olsa bir alan oluşturup hafriyatlar yapıp eğleniyordum. Köylülerde garipser üzere bakıyordu. Bu çocuk ne yapıyor diye. Hiçbir şey beni vazgeçirmedi. Beni sanat okuluna yönlendirdiler. Orada şok yaşadım. Ben sanat beklerken, çok farklı bir dünya ile karşılaştım. Çizimi sevdiğim için oradaki dersler beni biraz daha okula bağladı. İki yıldan sonra bu işi yapamayacağımı anladım ve tekrar imtihana girdim. Tesadüfler beni Almancaya yönlendirdi. Alman lisanı okumak zorunda kaldım. Bu da bana yurt dışı kapılarını açtı. 5 yıl da yurt dışında çalışma bahtı buldum. Bu mühlet zarfında birçok müzeyi gezdim. Müzelerin projelerinde çalışma bahtı buldum. Güya her şey beni arkeolojiye, güya bu dünyaya itiyordu. Geçen yıl bu aylardı ziyarete gelmiştik arkadaşlara sordum, siz arkeoloji öğrencisi misiniz, ‘evet hocam, biz arkeoloğuz demişlerdi.’ O vakit seneye sizinle burada kazıdayım demiştim. Hatta gülümsemişlerdi arkadaşlar nasıl olabilir diye, bu yıl imtihana girdim kazanıp inşallah önümüzdeki arkeolojiye kayıt yaptırıp aranızda olacağımı söyledim. Şu kazma 38 yıl sonra emeline ulaştı. Şuanda bir çocuk sevinci, heyecanı duyuyorum. Bir çocukluk hayalini gerçekleştirmek bambaşka bir haz benim için” diye konuştu.

“Geçmişin bilinmezliğine karşı çok bir merak duygusu var”

Öğrencilerinin karşısına hayallerini gerçekleştiren biri olarak çıkmanın kıymetli olduğuna değinen Kaya, “Ben bir eğitimciyim. Öğrencilerimin karşısına çıktığım vakit hayallerimi gerçekleştiren biri olarak çıktığım vakit daha güçlü rol model olma bahtınız var. Birazda maksadım bu, güzel bir eğitimci olabilmek. Arkadaşlarımla hafriyat yaparken şunu söylüyorum arkadaşlar usta bu taşı buraya yerleştirirken ne hissetti sanki diyorum. Ne düşündü diyorum. Buradaki beşerler nasıl bir ömür sürüyorlardı. Geçmiş bilinmezliğe karşı çok bir merak duygusu. 10 yaşındayken, 38 yıl evvel büyük bir zahmetle kaya üzerinde sobada ısıtıp zorla form verdiğim şu kazmayla şuanda Zerzevan’da hafriyat yapmak inanılmaz bir duygu” formunda konuştu.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,