En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberi | Van YYÜ’de açılan ünitede su canlıları deneysel çalışmaları yapılıyor

Van YYÜ’de açılan ünitede su canlıları deneysel çalışmaları yapılıyor VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Eserleri Fakültesi’nde yaklaşık 50 …

Son dakika haberi | Van YYÜ’de açılan ünitede su canlıları deneysel çalışmaları yapılıyor
35 views
18 Eylül 2020 - 23:43

Van YYÜ’de açılan ünitede su canlıları deneysel çalışmaları yapılıyor

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Eserleri Fakültesi’nde yaklaşık 50 balık çeşidinin bulunduğu akvaryumlar kuruldu. Dünyanın farklı ülkelerindeki denizlerde yaşayan balıkların getirilip konulduğu avkvaryumlarda yaşan balıklar, araştırma vazifelilerinin üzerinde çalışma yapabileceği yeni açılan Su Canlıları Deneysel Ünitesi’nde (SUCAN) inceleniyor. YYÜ Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fazıl Şen, fakülte bünyesinde kurulan SUCAN ünitesinde her türlü su canlıları ile ilgili deneysel çalışmaların yapıldığını söyledi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine bağlı Su Eserleri Fakültesi’nde, araştırma vazifelilerinin üzerinde deneysel çalışmalar yapabileceği Su Canlıları Deneysel Ünitesi (SUCAN) kuruldu. Türkiye’de ve dünyada ticari ehemmiyeti yüksek balık cinslerinin yaklaşık yüzde 90’lık kısmına mesken sahipliği yapan Afrika Kıtası’ndaki Malawi,Tanganyika Gölleri, Güney Amerika’da bulunan Amazon Irmağı, Orta Amerika iç sularına endemik Poeciliidae familyasına ilişkin balık çeşitleri akvaryumu ile tekrar Orta ve Güney Amerika içsularında yayılış gösteren Characidae familyasını ilişkin Tetrai, Amazon Irmağı kıyısında endemik olarak bulunan Mangrow ve Yati köklerinden oluşan 50 tıp balık çeşidi bulunuyor. Fakültenin giriş koridoruna tasarlanan 250-350 litre ortasında değişen 8 akvaryuma konulan deniz balıkları ziyaretçilere açıldı.

‘SU CANLILARI İLE İLGİLİ DENEME YAPMAK İSTEYEN HERKESE BURASI AÇIK’

Fakültede ayrıyeten, kurulan SUCAN ünitesinde yaklaşık 1 tonluk su hacmine sahip. Çeşitli mercan cinsleri ile tropikal deniz balığı cinslerinin bulunduğu yaklaşık 200 deniz akvaryumu mevcut olup, fakültede vazifeli araştırma görevlilerine de doktora tezi çalışmalarını yapabilme imkanı sağlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fazıl Şen, fakülte bünyesinde kurulan SUCAN ünitesinde her türlü su canlıları ile ilgili deneysel çalışmaların yapıldığını söyledi. Şen, “Yaptığımız müracaat üzerine geçen Temmuz ayının 15’inde Tarım Bakanlığından gelen yazıyla, çalışma ruhsatını hak kazandığımızı bize bildirdiler. Biz, şu anda 5 yıl boyunca Su Canlıları ile ilgili deneme yapabilecek alan ruhsatına sahibiz. Bu ruhsatta su balıkları, kimi deniz balıkları, akvaryum balıkları var. Su Canlıları Deneme Ünitemizde 50’nin üzerinde balık tipi var. Yeniden 50 çeşit balık, fakültemizin koridorunda tasarlanan akvaryumlarda var. Bu akvaryumlarda Afrika’daki özel göllerden balık çeşidi var. Malawi, Tanganyika Gölleri üzere bölgelerden balık çeşidi var. Çalışma yapılabilecek balıklar var. Su Canlıları ile ilgili deneme yapmak isteyen herkese burası açık. Ruhsatlı ünite kurulmadan evvel üniversitedeki hocalar odalarında yahut laburatuvarlarda kendileri kurdukları küçük akvaryum ortamlarında bu çalışmalar yapılıyordu” dedi.

‘VAN GÖLÜ HAVZASINDA 11 BALIK ÇEŞIDI VAR’

Kurulan ünitede Van Gölü Havzasında 11 cins balığın da bulunduğunu ve bu balıklar üzerinde de çalışmalar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Şen, “Bu balık çeşitlerinin ortasında 5’i endemik. Van Gölü’nün 20-30 metrekare alanda yaşayan bir cins de var. Onun da şu an tipi belirlenmeye çalışılıyor. Üzerinde çalışmalar yapılıyor. Onun dışında Van Gölü’nün endemik çeşidi olan İnci Kefali balığı mevcut. Tekrar bu havzaya endemik Siraz dediğimiz bir cins var. Yalnızca bu bölgelerde akarsu ve göllerde bulunuyor. Endemit tiplerimizden ‘Timar incisi’ diye isimlendirdiğimiz Karasu ve Mermit Çayı’nda bulunuyor. Bu balık tipi İnci kefali ile çok yakın akraba olan bir balık tipi. Öteki 6 cins balık da dışarıdan aşılanarak getirilmiş. Nevrut Gölü’nde de yapılan çalışmalarda Dişli Sazan dediğimiz Afanüs tipi var. Çok hoş akvaryum balığı olabilecek bir tıp. Üzerinde önemli araştırmalar yaptık” diye konuştu.

‘BALIK TIPLERI ÜZERİNDE DENEYSEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR’

Akvaryumlardaki deniz ve öteki balık cinslerini anlatan SUCAN ünitesi sorumlusu Araştırma Vazifelisi Ahmet Sepil, kurulan ünitede kapalı devre sistemlerinin bulunduğunu tabir etti. Sepil, “Burası 200’e yakın akvaryumun bulunduğu bir ünite. Burada tedarik hedefli balık üretimi yapılıyor. Dışarıdan yahut fakültemizden gelen çalışmacılar burada bizden istekleri doğrultusunda balık tedarik edebiliyorlar yahut dışarıdan getirdikleri balık cinslerini burada karantina uygulayarak denemelerine başlatabiliyoruz. Yani 48-50 ortasında balık çeşidi var burada. Bu balık tiplerinin yüzde 80’nin üretimini yapabiliyoruz. Birbirine bağlı kapalı devre sistemindeki akvaryumlarda üretimi yapılıyor. Deneme ünitesinde de burada tedarik edilen balıklar üzerinde hocalarımız tarafından deneysel çalışmalar yapılıyor. Ben de doktora tezimi Nevrut Gölü’nde tespit edilen bir balık çeşidi üzerinde yaptım” dedi.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Şimdiki Haberler

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.