En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberi! Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tuzla’daki teslim merasiminde konuştu

– Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tuzla’daki teslim merasiminde konuştu Akar: “2 adet yeni SAT botu ve 8 adet hızlı devriye botu Deniz …

Son dakika haberi! Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tuzla’daki teslim merasiminde konuştu
31 views
18 Eylül 2020 - 21:10

– Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tuzla‘daki teslim merasiminde konuştu

Akar: “2 adet yeni SAT botu ve 8 adet hızlı devriye botu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı‘na teslim edildi”

“Dünyada sayılı botlar ortasına giren eserler ihracat alanında da başarılara imza atıyor”

İSTANBUL – Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tamamen yerli dizayna sahip olarak inşa edilen 2 adet yeni SAT botu ve 8 adet hızlı devriye botu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Yerli ve özgün dizaynlarıyla dünyada sayılı botlar ortasına giren eserler ihracat alanında da başarılara imza atıyor” dedi.

Tuzla’daki Desan Tersane’sinde düzenlenen Yeni Deniz Sistemleri Teslim Merasimi’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Lideri Prof. Dr. İsmail Demir katıldı.

Merasimde konuşma yapan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Yunanistan’ın Ege ve Akdeniz’de yalnızca kendi çıkarlarını gözeten tek ve taraflı yaklaşımları akla, milletlerarası hukuka ve yeterli komşuluk anlayışıyla bağdaşmamaktır. Kimse en uzun kıyı şeridine sahip olan ülkemizi Akdeniz’de kendi kıyı şeridinden hapsedemeyecektir” dedi.

“2 SAT botu ve 8 hızlı devriye botu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi”

“Mısır ile Yunanistan ortasında yapılan her iki ülke halkına kaybettiren mutabakat yok hükmündedir” diyen Akar, “Tamamen yerli dizayna sahip olarak inşa edilen, 2 adet yeni SAT botu ve 8 adet hızlı devriye botunun tümü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Yerli ve özgün dizaynlarıyla dünyada sayılı botlar ortasına giren eserler ihracat alanında da başarılara imza atıyor” diyerek botların Ege Denizi’nde ve Gölcük’te ağır ve başarılı bir biçimde vazifelerini yerine getirdiğini söyledi.

Bakan Akar, botların 90 metre derinliğe kadar her birinin minimum 3 dalgıcın birebir anda dalış yapmasına imkan sağlayacağını ve dalgıç işçinin sığ su ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde kullanılacağını söyleyerek, “Kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale yapabilecek. Karaya oturan ve batan denizaltı gemilerinin yerlerinin belirlenmesinde vazife alabilecek 2 adet bot Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Üniversite-Sanayi işbirliği ile birinci sefer yerli bir pervane dizayn ve imal edilerek Türk Loydu tarafından klaslanmıştır” dedi. Proje kapsamında deniz altından yardım sinyali gönderen bir denizaltıyı bulmak için yerli olarak üretimi sağlanan Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi’nin geliştirildiğini kaydetti.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Şimdiki Haberler

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,