En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haberi… ADANA Yangının tehdit ettiği mahalle sakinleri, yaşadıklarını DHA’ya anlattı

Yangının tehdit ettiği mahalle sakinleri, yaşadıklarını DHA’ya anlattı ADANA’nın Kozan ilçesinde 23 Ağustos’ta başlayan, 200 hektarın üzerinde …

Son dakika haberi… ADANA Yangının tehdit ettiği mahalle sakinleri, yaşadıklarını DHA’ya anlattı
571 views
22 Eylül 2020 - 21:50

Yangının tehdit ettiği mahalle sakinleri, yaşadıklarını DHA‘ya anlattı

ADANA’nın Kozan ilçesinde 23 Ağustos’ta başlayan, 200 hektarın üzerinde hasara yol açan ve bugün denetim altına alınan orman yangının tehdit ettiği, 6 meskenin de yandığı Çürüklü Mahallesi’nin sakinleri, yaşadıklarını, endişelerini ve meskenlerini nasıl alevlerden koruduklarını DHA’ya anlattı.

Pazar günü öğlen saatlerinde başlayan ve rüzgarın da tesiriyle yıkıcı bir halde yayılan orman yangını, dün Çürüklü Mahallesi’ne ulaştı. Mahalle için tahliye kararı verilirken, havadan ve karadan alevlere müdahale edildi. Birçok mahalle sakini canlarını kurtarmak için konutlarını terk ederek inançlı bölgeye geçmeyi tercih ederken, kimileri ise konutlarını ve hayvanlarını korumak için tehlikeyi göze alarak, kalmayı seçti. Yangının mahallelerine sirayet ettiği vakit meskende yeğeninin ve çocuğunun olduğunu anlatan Hidayet Ateş (47), çocukları kardeşi ile ilçe merkezine gönderdiğini söyledi.

ALEVLERDEN SU SERPEREK KORUNMUŞ

Eline aldığı su kovası ile konutunun etrafındaki ahırı ve kuru otların olduğu kısımlara sık sık su döken Hidayet Ateş, yangın bölgesinden sıçrayan kıvılcım ve kozalakların yangına sebep olmaması için bu formda korunduğu söyledi. Hayvanlarını ve meskenini korumak, birebir vakitte gruplara söndürme çalışmalarında yardım etmek için konutlarını terk etmediklerini lisana getiren Ateş, ‘Çok korktuk meskenlerimiz yanar diye, mallarımız, her şeyimiz yanar diye. Komşularımızdan hayvanı olmayanlar gitti. Biz hayvanımız olduğu için gidemedik. Canımızdan korktuk. Benim bir oğlum bir de yeğenim vardı yanımda. Onları Kozan’a gönderdim. Eşimle biz kaldık. Biz kaçabiliriz dedik lakin çocuk panikler, kaçamaz, yanar diye gönderdik” diye konuştu.

KARDEŞİNE YARDIMA GELDİ

‘CANIMIZIN KEDERINE DÜŞTÜK’

‘Kaçmaktan öteki ne yapabiliriz ki’ Hiçbir imkanımız yok ki. Jandarma geldi ‘boşaltın evlerinizi’ dedi, biz de boşalttık. Canımızın kaygısına düştük, çoluğumuzu çocuğumuzu öbür yerlere kaçırdık. Eşim ile ben kaldım. Evvelki gün gittim, dün sabah geri geldim. Dün gece gittim, bu sabah döndüm. Gece ne olacağı belirli değil. Yerimiz yurdumuz nasıl oldu, yandı mı, kaldı mı diye bakmaya geliyoruz.”

MAHALLEDE 6 KONUT YANDI

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE DEVAM EDİYOR

Bölgede denetim altına alınan yangının söndürülmesi için takımların havadan ve karadan müdahalesinin devam ettiği bildirildi.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,