En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haber: Tümörlü akciğer operasyonla temizlendikten sonra yerine nakledildi

Antalya’nın Alanya ilçesinde sağ akciğerinde tümör tespit edilen kişinin organı, yapılan operasyonla temizledikten sonra hastaya tekrar …

Son dakika haber: Tümörlü akciğer operasyonla temizlendikten sonra yerine nakledildi
170 views
20 Eylül 2020 - 22:56

Antalya’nın Alanya ilçesinde sağ akciğerinde tümör tespit edilen kişinin organı, yapılan operasyonla temizledikten sonra hastaya tekrar nakledildi.

Öksürük şikayetiyle Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 65 yaşındaki Mustafa Dipbakuz’un akciğerinde tümör olduğu tespit edildi.

Soluk borusu ve akciğer ana atar damarı tutan kitlenin temizlenmesi için ALKÜ Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Kolu Lideri Dr. Oktay Aslaner ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Özgür Akkaya tarafından hasta ameliyata alındı.

Operasyonda yerinden çıkartılan sağ akciğer, tümörden temizlendikten sonra hastaya nakledildi. Dipbakuz’a kesilen akciğer atar damarının yerine ise kalp zarından yeni bir damar yapıldı. İki gün ağır bakımda kalan hasta daha sonra servise yatırıldı.

Operasyon hakkında bilgi veren Dr. Oktay Aslaner, meslektaşı Özgür Akkaya ile sıkıntı olanı başardıklarını kaydetti.

Hastanelerinde birinci kere gerçekleştirdikleri operasyon ile Mustafa Dipbakuz’un kitlesini temizledikten sonra tekrardan kendi akciğerini kendisine nakil ettiklerini anlatan Aslaner, “Operasyon sırasında hastanın kalp zarından yeni bir kesim alarak yeni bir atar damar oluşturduk. Hastamız yenilenen kendi akciğeri ile tekrardan hayata tutunmayı başardı.” dedi.

Aslaner, hastanın şu anda rastgele bir sorununun olmadığını kelamlarına ekledi.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Yeni Haberler

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,