En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika haber! ASELSAN’ın ürettiği ulusal periskop ve nişangah merasimle teslim edildi – SİVAS

ASELSAN Idare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “Dünya çapında en fazla ciro yapan savunma sanayi şirketleri ortasında Türkiye’den 7 …

Son dakika haber! ASELSAN’ın ürettiği ulusal periskop ve nişangah merasimle teslim edildi – SİVAS
9 views
16 Eylül 2020 - 0:47

ASELSAN Idare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “Dünya çapında en fazla ciro yapan savunma sanayi şirketleri ortasında Türkiye‘den 7 firma yer aldı. ASELSAN birinci 50 ortasında yer alan birinci Türk firması oldu” dedi.

Sivas’ta faaliyet gösteren ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi’nde üretilen “Zırhlı Araç Periskobu” ve “Tabanca Refleks Nişangahı”nın teslimi münasebetiyle merasim düzenlendi.

ASELSAN Idare Heyeti Lideri Prof. Dr. Haluk Görgün de ASELSAN’ın dünyada en çok ciro yapan kuruluşlar ortasında yerini aldığını söyledi.

Türkiye’nin salgın sürecinde, tam bağımsız savunma endüstrisi yolunda kararlı halde ilerlediğini belirten Görgün, “Milli savunma endüstrimiz her geçen gün daha da büyümektedir. Dünya çapında en fazla ciro yapan savunma sanayi şirketleri ortasında Türkiye’den 7 firma yer aldı. ASELSAN birinci 50 ortasında yer alan birinci Türk firması oldu. 48. sırada yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Görgün, Sivas’ta ürettikleri merceklerin 8 ülkeye ihraç edildiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Savunma endüstrisinde kullanılan dürbün ve görüntüleme sistemlerine mercek üreten ASELSAN, bu alanda elde ettiği muvaffakiyetle 8 ülkeye ihracat yapmaktadır. Bugün tanıtımı ve seri üretimi yapılan eserlerimiz optik tasarım ve üretimde doruğa giden yolda emin adımlarla ilerlemektedir. ASELSAN Sivas tarafından tasarlanıp seri üretimi yapılan M27 zırhlı araç periskobumuz yerli ve ulusal imkanlarla üretilmiştir. Tabanca refleks nişangahımız da yeniden büsbütün yerli ve ulusal imkanlarla tasarlanmıştır.”

AK Parti Sivas Milletvekili ve Ulusal Savunma Kurulu Lideri İsmet Yılmaz ise “İçinde yer aldığımız coğrafya, birçok millet ve devlete tanıklık etmiştir. Kendilerini yenileyen, vaktin ruhunu uygun okuyan, geleceğe dair bir vizyonu ve bir amacı olan milletler ve devletler varlıklarını koruyabilmişlerdir. Askeri, siyasi, ekonomik, kültürel ve toplumsal olarak güçlü olmayan, kendini yenilemeyen devletler yıkılıp gitmişlerdir. Savunma endüstrinde kâfi olmayan ülkelerin tam bağımsızlık argümanında bulunabilmeleri, varlıklarını sürdürebilmeleri mümkün değildir.” diye konuştu.

Daha sonra merasime katılan davetliler imali tamamlanan “Zırhlı Araç Periskobu” ve “Refleks Nişangahı”nı inceledi.

Merasimde ASELSAN Hassas Optik tarafından üretilen 14 adet zırhlı araç periskobu ve 50 adet tabanca refleks nişangahının firmalara teslimi yapıldı.

Merasime, Sivas Belediye Lideri Hilmi Alım, Savunma Sanayi Başkanlığı Lider Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve protokol üyeleri katıldı.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Şimdiki Haberler

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.