En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son Dakika: Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, keşfedilen doğal gazın ekonomik bedelini açıkladı

Fatih sondaj gemisinin çalışmaları ve bundan sonraki süreçte yaşanacak gelişmelerle ilgili Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber …

Son Dakika: Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, keşfedilen doğal gazın ekonomik bedelini açıkladı
41 views
15 Eylül 2020 - 0:41

Fatih sondaj gemisinin çalışmaları ve bundan sonraki süreçte yaşanacak gelişmelerle ilgili Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber canlı yayınında merak edilenleri cevapladı. Bakan Dönmez, tarihi keşfin ekonomik kıymetinin 65 milyar dolar olduğunu belirtti.

Bakan Dönmez’in konuşmasından satır başları şu halde:

14 ay evvel bu bölgede sismik araştırma çalışmalarına başladık. Yerin röntgenini çekiyoruz. Sonra da uzmanlarımız burada kıymetlendirme yapıyorlar. Potansiyel bölgeler belirlendikten sonra da arkadaşlarımız buraya sondaj yapılması tavsiyesinde bulundu.

“1400 METREDE 2 ADET GAZ AKIŞI GELDİ”

2100 metre civarında bir deniz derinliği var bu bölgede. 1400 metrelik kazından sonra 2 adet gaz akışları gelmeye başladı. Teknik grup bunları test etti. Basınç okumaları yapıldı. Ve biz bölgede gaz olduğu kararına vardık.

Hasretle beklediğimiz mevzuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza söyledik. Bugünde müjdeli haberi Cumhurbaşkanımızın ağzından duyduk. 2004’ten beri Karadeniz‘de yabancı şirketlerle birlikte 6 tane derin deniz sondajı yaptık.

GAZIN KIYMETI 65 MİLYAR DOLAR

Potansiyeli en yüksek bölgede birinci sondajımızı yaptık. Farklı alanlarda da sismik çalışmalarımızı yapacağız. Bize yakın alanlarda keşifler oldu lakin ölçü düşüktü. Amacımız açıklanan sayının üst taraflı revizesi. Yeni kaynak bulamazsak bile bu gaz 7-8 yıllık gereksinimi karşılar. Gaz ve petrol fiyatlarını bilmeden geleceğe dönük bir iddia sıkıntı olacaktır. Geriye dönük hesaplandığında gazın kıymeti 65 milyar dolar. Vatandaşların kullanacağı doğalgaz, ithal ettiğimiz gaza nazaran daha ekonomik olacak. Bundan sonraki işlerimiz, sondaj ve sismik faaliyetlerimizi kendi imkanlarımızla yapacağız.

“İŞLETME TÜRKİYE PETROLLERİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLECEK”

Boru çizgisini ihale yordamıyla yapabiliriz. İşletme, Türkiye Petrolleri tarafından yürütülecek. Kaynaktan konuttaki ocağa kadar yerli ve ulusal imkanlarla bu süreci yönetecek güce sahibiz. 81 vilayetimizde doğalgaz kullanıyoruz. Dünyada bu halde şebeke genişleten öbür bir ülke yok. Birçok malzemeyi yerli sanayi üzerinden yürütüyoruz. Doğalgaz ve petrole 40 milyar dolar düzeyinde fiyat ödüyoruz. Bunları azaltacağız ve cari açıkta olumlu katkı sağlayacağız.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ SON DURUM

2012 yılında kıta sahanlığımızı Birleşmiş Milletler’e bildirdik. Kıta sahanlığı ne demek; ana karada yer alan ülkenin deniz altında yer alan uzantısıdır. Bunu sonlandıracak şey nedir karşı kıyıdaki ülke.

Kendi kıta sahanlığımızın dışında KKTC’den aldığımız ruhsat alanlarımız var. Onlarla yaptığımız mutabakat gereği, Türkiye Petrolleri bu alanlarda petrol araması yapabilir. Güney Kıbrıs Rum Idaresi ise, kendi münhasır ekonomik bölgesini duyuru etti. GKRY’de ruhsat alanlarında hem Türkiye ile hem de KKTC ile vakit zaman çatışıyor. Orantısız olarak, yerleşik ülkeymiş üzere davranarak milletlerarası hukuka ters olarak davranıyorlar.

Biz Rum idaresinin ne dediğine bakmaksızın hakkımız olan yerlerde aramalarımızı yapıyoruz. Yunanistan da kendi kendine bir deniz yetki alanı belirleyerek çalışma yürütmek istiyor. Meis Adası bize 2 km arada, Yunanistan ana karasına ise 580 kilometre arada. Fransa bu süreçte başından sonuna kadar Yunanistan’ın yanında yer alıyor. Dünyadaki örnekler bizim tezimizi dayanaklar mahiyette.

“AKDENİZ’DE EN FAZLA UZUN KIYISI OLAN ÜLKELERDEN BİRİYİZ”

Bizim güneydeki kıyı uzunluğumuz yaklaşık 1750 kilometre. Akdeniz’de en fazla uzun kıyısı olan ülkelerden birisiyiz. Menfaat birliği yaparak Türkiye’yi oyun dışına tutma anlayışı var. Milletimizin duası ve takviyesiyle geri adım atmadık. Sonuna kadar haklıyız. Diyaloğa açığız ancak kendi yetki alanımızı kimseyle paylaşmayız.

Yunanistan, Mısır ile gitti muahede yaptı. Haklı gözükmeye çalışıyorlar. Türkiye’de buna ‘evet’ diyecek bir idare ve başkan yok. Son yıllarda Mavi Vatan kavramı gelişti. Bu sularda bizim hukuka saygılı olarak egemenlik hakkımız var.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Yeni Haberler

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.