En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Son dakika… Giresun’da sel sonrası takımlar seferber oldu

Giresun’un Yağlıdere ilçesinde tesirli olan sağanak yağış ilçenin kimi mahallelerini su altında bıraktı. Çok yağış nedeniyle taşan derelerin …

Son dakika… Giresun’da sel sonrası takımlar seferber oldu
33 views
16 Eylül 2020 - 22:45

Giresun’un Yağlıdere ilçesinde tesirli olan sağanak yağış ilçenin kimi mahallelerini su altında bıraktı. Çok yağış nedeniyle taşan derelerin karayollarını tahrip etmesi nedeniyle kimi vatandaşlar mahsur kaldı. Yağlıdere Belediye Lideri Yaşar İbaş, mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için grupların seferber olduğunu söyledi.

Yağlıdere ilçemizde taşkın nedeniyle çok büyük zayiyat olduğunu belirten Belediye Lideri Yaşar İbaş, “Bük Mahallesi büsbütün Ahallı Mahallesinden gelen küçük derelerin taşmasından ötürü su altında kaldı. Yağlıdere Deresi yola çok yaklaştı. Üçtepe Beldesinde yağış nedeniyle su düzeyi her geçen dakika artmaktadır. Espiye-Yağlıdere ilçelerini bağlayan karayolu büsbütün çökmüş durumda. Dere yatağı Emniyet Amirliğinin önünde değişmiş vaziyette” dedi.

BİR ÇOK MAHALLENİN İLÇE MERKEZİ İLE TEMASI KESİLDİ

İlçenin Akdarı, Oruçbey, Kızılelma, Kurucalı, Tepeköy, Günece Mahalleleri ile ilişkilerinin kesildiğini belirten Lider Yaşar İbaş, “Mahsur kalan vatandaşlarımız var. Yağlıdere ilçe merkezi ile Üçtepe Beldesi ortasında 7 – 8 yerde heyelan olması sebebiyle vatandaşlar mahsur. Onların kurtarılması için Karayolları takımları çalışmalarını sürdürüyor. Bük Mahallesinde mahsur kalan 15 aracı kurtardık. Elmabelen Köyü Delmece mevkisi, Umutbükü ve Sinanlı Köyü tarafında 6-7 yerde mahsur kalan vatandaşlarımız var. Takımlar onları kurtarmak için seferber oldular. Hayvanlar önemli manada telef oldu” tabirlerini kullandı.

En büyük kayıplarının sıkıntı zahmet fındığını toplayan üreticilerin eserlerinin çok büyük bir kısmının sele kapılması olduğunu tabir eden Lider İbaş şunlara yer verdi:

“Yağış suratını kesmezse külfet artacaktır. Üçtepe beldesi tarafında bulunan 7 baraj kapaklarını büsbütün açmış vaziyette. Onlarında bu taşkından ziyan gördüklerini öğrendik.”

KAYMAKAM AKIN VATANDAŞLARI DERE YATAKLARINDAN UZAK DURMALARI İÇİN UYARDI

Yağlıdere Kaymakamı Yusuf Akın yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Şiddetli yağmur sonucunda ilçemizde önemli aksilikler meydana gelmiştir. Yağlıdere deresinin birtakım noktalarında meydana gelen taşkın sonucunda Yağlıdere- Espiye karayolu büsbütün ulaşıma kapanmıştır. Yer yer meydana gelen heyelanlar sebebiyle de köylerimizin birçoğuna ulaşım sağlanamamaktadır. Bütün gruplarımız şu an alanda olup gerekli çalışmalara devam etmektedirler. Bilhassa dere yatağına yakın yerlerde ikamet eden vatandaşlarımız konutlarından tahliye edilmiş ve inançlı bölgelere sevkiyatları gruplarımız tarafından sağlanmıştır. Vatandaşlarımız dere yatağı etrafından uzak durmalıdır” dedi.

(Candemir Sarı/İHA)

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Şimdiki Haberler

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,