En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sıhhat çalışanları işitme engellilerin hayatını kolaylaştıracak

– Sıhhat çalışanları işitme engellilerin hayatını kolaylaştıracak Adana’da vazife yapan 25 Acil Tıp Teknisyeni engellileri daha uygun anlamak …

Sıhhat çalışanları işitme engellilerin hayatını kolaylaştıracak
13 views
30 Temmuz 2020 - 21:46

– Sıhhat çalışanları işitme engellilerin hayatını kolaylaştıracak

Adana’da vazife yapan 25 Acil Tıp Teknisyeni engellileri daha uygun anlamak onların hayatını kolaylaştırmak için işaret lisanı eğitimi aldı

ADANA – Adana’da vazife yapan 25 Acil Tıp Teknisyeni işitme engellileri daha düzgün anlamak ve onların hayatını kolaylaştırmak maksadıyla işaret lisanı eğitimi aldı.

Adana Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve Çukurova Kalkınma Ajansı iş birliğiyle Acil Tıp Teknisyeni çalışanların işitme engelli hastalar ile irtibat problemini aşmasına katkı sağlamak için 2 Mart tarihinde 120 saatlik “Konuştur Parmakları” projesi kapsamında işaret lisanı kursu başladı. Eğitimin 32 saati yüz yüze gerçekleştirilirken 16 Mart itibariyle korona virüs salgını nedeniyle eğitime orta verildi. Çukurova Kalkınma Ajansı’nın iş birliğinde eğitim 14 Mayıs tarihinde Zoom programı üzerinden online olarak tekrar başladı.

Mesai saatleri dışında kursa katılan işçiye verilen eğitim sayesinde işitme engelli vatandaşlarla bağlantı noktasında karşılaşılan meşakkatlerin önüne geçilecek.

Bu kapsamda sertifikalarını alan 25 işçi, işaret lisanı alfabesini, günlük hayatta sık kullanılan sözleri, vakit ve hisleri anlatmayı öğrenerek, işitme engellilere her mevzuda yardımcı olacak.

“Bir hayat kurtarmak bir jenerasyonu kurtarmaktır”

Bahisle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Adana Vilayet Sıhhat Müdürü Ahmet Özer, “İşitme engelli vatandaşlarımızla hem görsel hem de alanda anlaşabilmek ismine bu lisanı kesinlikle bilmek zorundayız. “Konuştur Parmakları” isimli eğitim geçen hafta itibariyle tamamlanmış oldu. Eğitimin bir kısmı yüz yüze bir kısmı da online olarak gerçekleştirildi. Bu arkadaşlar bugün burada yarın ülkemizin öbür bir istasyonunda çalışacaklar. Bir hayatı kurtarmanın bir kuşağı kurtarmak olduğunu düşünüyorum. O arkadaşlar bizim alanda onurumuz” diye konuştu.

Öte yandan Özer, ileri ki süreçlerde devir dönem bütün sıhhat çalışanlarına işaret lisanı eğitimlerinin verileceğini söyledi.

Adana Acil Sıhhat Hizmetleri Lideri Adnan Atılgan ise bütün herkese teşekkür ederek, “Engelli bireyler toplumda epeyce irtibat alanında badireleri olan beşerler. Bizim emelimiz burada ki hizmetin sürekliliğini sağlamak” sözlerini kullandı.

“Tercümanlık eğitimini almak istiyorum”

İşaret lisanı eğitimi alan Acil Tıp Teknisyeni Şule Yurtsever de eğitimden mutlu kaldığını belirterek, “Süreç bizim için epeyce verimli geçti. Birinci başta yüz yüze eğitim alıyorduk lakin sonrasında online eğitim aldık. Online eğitimde de başarılı olduk. Nöbetlerimiz de dahil katılabildik. Kendi adıma ben çok yeterli şeyler öğrendiğimi düşünüyorum. Grup arkadaşlarıma da bu öğrendiklerimi öğreteceğim ve bir sonraki evre olan tercümanlık eğitimini almak istiyorum” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.