En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sıhhat Bakanlığı bez maske kullanmaması gereken 4 kümesi uyardı

Sıhhat Bakanlığı, maske kullanımı ile ilgili kıymetli bilgilendirmelerde bulundu. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, maskenin …

Sıhhat Bakanlığı bez maske kullanmaması gereken 4 kümesi uyardı
16 views
30 Temmuz 2020 - 22:19

Sıhhat Bakanlığı, maske kullanımı ile ilgili kıymetli bilgilendirmelerde bulundu. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, maskenin bireye özel olması, her bireyin yalnızca kendisine ilişkin olan maskeyi kullanması gerektiği belirtildi. Öter yandan “Bez maske; 2 yaşın altındaki çocuklarda, teneffüs problemi olanlarda, şuuru kapalı olanlarda ve maskeyi yardımsız çıkarıp takmada manisi olanlarda kullanılmamalıdır” ihtarında bulunuldu.

Koronavirüsten korunmada temel olanın toplumsal aranın korunması ve el paklığı olduğuna dikkat çekilerek, şu sözlere yer verildi:

“Maske takmadan evvel ellerinizi en az 20 saniye su ve olağan sabunla yıkayın yahut alkol içerikli el antiseptiği ile 20-30 saniye ovalayın. Yüzünüze uygun ölçüde ve rahat nefes alıp vermenizi sağlayan pamuklu kumaştan yapılmış bir maske kullanın. Maskenin ağız ve burnunuzu büsbütün kapattığından emin olun. Maske bu bölgelere tam olarak oturmalı ve yüzünüzle maske ortasında boşluk kalmamalıdır. Maskeyi takarken maskenin iç yüzüne dokunmayın. Maskeyi kulağa takılan lastiklerinden yahut başın ardında bağlanan iplerinden tutarak takın. Maskeyi asla çenenizin altına yahut başınızın üstüne yerleştirerek kullanmayın. Nemlenen yahut kirlenen maskenizi değiştirin, bunun için çantanızda yahut yanınızda birden fazla maske taşıyın.”

“MASKEYİ KULLANMAYACAKSANIZ ÇÖPE ATIN”

Pak ve kirli maskelerin başka naylon torbalarda taşınması gerektiği belirtilerek, “Maskeyi çıkarırken burun, ağız ve çeneyi içine alan, ağır kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına dokunmadan kulağa takılan lastiklerinden yahut başın gerisinde bağlanan iplerinden tutarak çıkarın. Bu esnada ağız, burun yahut gözünüze temas etmeyin. Maskeyi çıkardıktan sonra iç ve dış kısmına dokunmayın. Maskenizi yıkadıktan sonra tekrar kullanacaksanız yanınızda ayrıyeten bulundurduğunuz öbür bir pak naylon torba içine koyun. Maskenizi bir daha kullanmayacaksanız çöpe atın. Maskeyi çıkardıktan sonra ellerinizi en az 20 saniye su ve olağan sabunla yıkayın yahut alkol içerikli el antiseptiği ile 20-30 saniye ovalayın. Kullanıp çıkardığınız bez maskeleri su ve deterjan ile yıkayın. Maskenizi yıkadıktan sonra kurumasını bekleyin, kullanmadan evvel sıcak ve kuru ütüleyin” denildi.

“2 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLARDA KULLANILMAMALI”

Öte yandan, çocukların yüzlerine uyacak ölçüde maske kullanması gerektiğini vurgulanarak, “Bez maske; 2 yaşın altındaki çocuklarda, teneffüs derdi olanlarda, şuuru kapalı olanlarda ve maskeyi yardımsız çıkarıp takmada pürüzü olanlarda kullanılmamalıdır” sözlerine yer verildi. Ayrıyeten, kullanılan bez maskelerin kesinlikle su ve deterjanla yıkanması gerektiği bildirildi.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.