En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Şiddetli yağış su baskınlarına yol açtı

Samsun’un Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde şiddetli yağış tesirli oldu. Gece boyunca devam eden sağanak sonrası Çarşamba ve Salıpazarı …

Şiddetli yağış su baskınlarına yol açtı
37 views
16 Eylül 2020 - 0:47

Samsun’un Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde şiddetli yağış tesirli oldu.

Gece boyunca devam eden sağanak sonrası Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerinde çok sayıda iş yeri ve konutu su bastı, birtakım araçlar sular altında kaldı.

Çarşamba ilçesinde Kirazlıkçay, Sungurlu, Yeşilırmak, Gazi ve Çay mahallelerinde 50 konut ile Sanayi Sitesi’nde 120 iş yeri su altında kaldı. Vatandaşlar iş yerlerine ve meskenlerine dolan suyu tahliye etmeye çalıştı. Bölgede, hasat sonrası kurumaya bırakılan fındıklar da su altında kaldı. Belediye grupları, şiddetli yağış sonrası tıkanan rögarları açmak ve yağmur suyunu tahliye etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Salıpazarı ilçesinde de mesken ve iş yerlerine dolan su tahliye ediliyor. İlçede 4 mahalle toprak kayması nedeniyle ulaşıma kapandı. Büyükşehir Belediyesi takımları yol açma çalışmalarına başladı.

Terme ilçesinde de sağanak sonrası akarsuların debisi yükseldi. İlçe merkezinden geçen Terme Çayı’nın taşma ihtimaline karşı Terme Belediyesi tarafından tedbirler alınarak vatandaşlar uyarıldı.

İlçeye bağlı Akçay Karacalı Mahallesi’nde bölgeye fındık toplamak için gelen ve dere kenarında çadır kuran mevsimlik tarım çalışanları, mahsur kaldıkları bölgeden iş makinesi yardımıyla kurtarıldı.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Çarşamba’da meskenleri su altında kalan vatandaşlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Karaaslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların konut ve iş yerlerindeki hasarlarının tespit edilmesi için AFAD ve Çarşamba Belediyesinin çalışma başlattığını belirtti.

“Aynı vakitte da hasar tespit çalışmasını yapılıyor”

Dün gece başlayan ağır yağışın Samsun’u tesiri altına aldığını belirten Karaaslan, “Allah’a hamdolsun, bir can kaybı yaşamadık. Çarşamba’da 3-4 mahallemizde kot farkından ötürü binaların alt katındaki konutları su bastı. Hem Çarşamba Belediyesi hem de Samsun Büyükşehir Belediyemiz selin birinci anından beri vatandaşlarımızın acil sıkıntılarını çözdü. Şu an sel sularının konut ve iş yerlerinden tahliye süreci yapıyor. Birebir vakitte da hasar tespit çalışmasını yapılıyor. Burada öncelikli olarak vatandaşımızın acil gereksinimin giderilmesi bunu belediyelerimiz çözmüş durumda. Oburu ise burada bir daha sel yaşanmaması için kalıcı sorunun tahlili. Alt yapı çalışmaları Çarşamba’da devam ediyor. Biz bunun takipçiyiz ve alt yapı çalışmaları tamamlandığında bir daha bu türlü sel ile karşılaşmayacağız.” dedi.

Çarşamba Belediye Lideri Halit Doğan ise ilçede 50 konut ile 120 iş yerini su bastığını vurgulayarak, “Vatandaşımızın acil muhtaçlıklarını karşıladık. Vatandaşımızın hasarının büsbütün karşılanması için AFAD çalışmasını yürütüyor. Çarşamba’nın alt yapısının güzelleştirilmesi için çalışıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,