En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sıcak iklimi seven lavantalar kara kışıyla ünlü Doğu’nun bahçelerini süsleyecek

Türkiye’de çoklukla Isparta, Edirne, Çanakkale ve Burdur’da görülen Akdeniz iklimi bitkilerinden lavanta, ağır kış koşullarının yaşandığı, rakımı …

Sıcak iklimi seven lavantalar kara kışıyla ünlü Doğu’nun bahçelerini süsleyecek
27 views
17 Eylül 2020 - 21:45

Türkiye’de çoklukla Isparta, Edirne, Çanakkale ve Burdur’da görülen Akdeniz iklimi bitkilerinden lavanta, ağır kış koşullarının yaşandığı, rakımı itibariyle deniz düzeyinden epey yüksek olan Erzurum‘da da yetiştiriliyor.

Hınıs ilçesine bağlı, deniz düzeyinden 1800 metre yükseklikteki Toraman köyünde, çiftçilerin deneme hedefli başlattığı lavanta üretimi, yörede örnek tarım projesi olmaya hak kazandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum Koordinatörlüğü, Hınıs Kaymakamlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Hınıs İlçe Belediyesi ve Tarım Vilayet Müdürlüğünün de desteklediği proje, tıpkı vakitte kentte aromatik bitki yetiştiriciliğinde de yeni bir periyodun başlamasını sağladı.

Kent merkezine 114 kilometre uzaklıktaki Toraman köyünde, proje koordinatörü Lider İnce’nin 2018’de ekimini yaptığı lavantaların rekoltesi, TKDK’nin verdiği araç ve ekipman dayanağıyla bu yıl yüzde 50 arttı.

Yöresel eserleriyle tanınan Hınıs’ta aromatik bitki yetiştirilmesinin önünü açan proje kapsamında yetiştirilen lavantaların bu yılki hasadı da tekrar köylüler tarafından yapıldı.

Proje koordinatörü İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emellerinin, aromatik bitki yetiştirmeye uygun iklim koşuları bulunan Hınıs ilçesini lavanta vadisine dönüştürmek olduğunu söyledi.

Resmi kurumlar sayesinde projeyi uygulamada başarılı olduklarını aktaran İnce, “Valilik, kaymakamlık, belediyeler ve öteki ilgili kurumlar bu projeye sahip çıktı. Kurumların sahiplenmesi, projemizin başarılı olmasını sağladı. Ezbere tarımın dışında yeni bir eserle hem ilçemizde hem kentimizde tarımın güçlendirilmesi konusunda yeni bir eseri buraya kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

İnce, lavanta ekimi yaparken olumsuz 3 ana ögesi göz önünde bulundurduklarını, projenin başarılı olduğunu görünce kendilerine olan özgüvenlerinin arttığını söz etti.

Toprağın lavanta tohumunu kabul edip etmemesi, lavantanın ağır kış iklimine ahenk sağlayıp sağlamaması ve köylülerin bu esere nasıl bakacaklarını daima düşündüklerini vurgulayan İnce şöyle konuştu:

“Bu yörenin insanıyım. İstanbul’da yaşıyorum ve her yıl köyüme gelip burada tatil yapıyorum. Bilindiği üzere ülkemizde değerli bir potansiyele sahip Hınıs fasülyesi de bu ilçede yetiştiriliyor. Köylülere burada lavanta ekimi yapabileceğimizi anlattım, sonrasında köylüleri ikna ettim. Ortak bir çalışmayla lavanta tohumlarını toprakla buluşturduk. Korktuğumuz 3 olumsuz ana öge vardı ve onları da bugün prestijiyle artıya çevirdiğimizi gördük. Bu süreci atlatınca daha profesyonel olarak yapmak için TKDK’nin Avrupa Birliği IPARD proje dayanaklarına başvurduk.”

İnce, lavanta ekimini birinci etapta ailesiyle yapmaya başladıklarını ve daha sonra köylülerin de dahil olduğunu söyledi.

“Projemiz, aromatik bitki konusunda Erzurum’daki birinci ve tek proje”

Birinci denemeden sonra lavantaların filizlendiğini görünce gözlerine inanamadığını belirten İnce, şunları kaydetti:

“Projemiz bilhassa aromatik bitki konusunda Erzurum’da birinci ve tek proje. Hedefimiz lavantanın yalnızca Ege, Akdeniz yahut batı bölgelerindeki vilayetlerde yetişmediğini göstermekti. Şu an bakir ve güçlü topraklarda ürettiğimiz lavanta ile burada yeni eserler de üretilecek. Ezbere tarımın dışında yeni bir eserle ilçemize, vilayetimize tarımın güçlendirilmesi konusunda yeni bir eseri kazandırmış olacağız. Burada yeni bir istihdam alanı sağlamak, aromatik bitki çeşidini artırarak burayı ekonomik manada da kaldırmak istiyoruz.”

“Proje sayesinde bölgemiz lavanta vadisi haline gelecek”

İnce, lavanta hasadı yapan köylülerin yüzündeki tebessümün her şeye değdiğini lisana getirdi.

Hınıs ilçesindeki topraklarda ilaçlı tarım yapılmamasının avantaj olduğunu da söz eden İnce, “Aromatik bitki konusunda ve öbür eserler için burası büsbütün organik tarıma uygun. Bundan sonraki süreçte bu proje sayesinde bölgemiz lavanta vadisi haline gelecek ve ilçemiz lavanta ismiyle anılacak ve aromatik bitkilerin üretildiği yer olarak model haline gelecek.” diye konuştu.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,