En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

“Serhat kenti”nin ömür kültürü “kent müzesi” ile gelecek kuşaklara aktarılacak

Ardahan’ın tarım alanında ve geçmişte birçok yerde kullanılan eşyası, Kura Irmağı kıyısında oluşturulacak “kent müzesi” ile hem gelecek kuşaklara …

“Serhat kenti”nin ömür kültürü “kent müzesi” ile gelecek kuşaklara aktarılacak
153 views
22 Eylül 2020 - 1:30

Ardahan’ın tarım alanında ve geçmişte birçok yerde kullanılan eşyası, Kura Irmağı kıyısında oluşturulacak “kent müzesi” ile hem gelecek kuşaklara aktarılacak, hem de yerli ve yabancı turistlere tanıtılacak.

Ardahan Belediyesi, kent müzesi olmayan kentin Cumhuriyet tarihi ve öncesine dayanan ve tarım başta olmak üzere, öteki alanlarda kullanılan eşyasının turizme kazandırılması ve tanıtılması maksadıyla çalışma başlattı.

Bu kapsamda proje sorumlusu Erol Özer ve belediye vazifelileri, kent merkezi ile ilçelere bağlı köylerdeki tarihi kıymeti olan bu çeşit materyalleri toplamaya başladı.

Kentte kelam konusu çalışma ile toplanıp bakımı yapılacak materyaller ile kurulacak ve bal mumu heykellerin de yer alacağı kent müzesi ile kentin ömür kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.

Milletleri millet yapanın kültürleri olduğunu, hasebiyle kültürü yaşatmanın da bir o kadar değerli olduğunu kaydeden Demir, “Ortada bir kültür varsa bir millet aramak lazım. Kentimizin kültürünü yaşatmak istiyoruz. Kentimizin kültürünü yaşatmak istiyoruz. Kendi hafızamızı oluşturma vakti gelmiştir. Bizler lokal ömür kültürünün yani kent kültürümüzün geleceğe taşınması ve koruması çerçevesinde belediye olarak çalışma başlattık.” dedi.

Müze için yüzü aşkın gereç ve gereç toplandığını belirten Demir, bilhassa tarımda kullanılan gereçleri müzede müdafaa talihini bulacaklarını söz etti.

Demir, bu gereçlerin içinde tarım aletleri, marangoz aletleri, gaz lambalarına varana kadar birçok alet ve malzemenin olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Atalarımız hangi şartlarda ve hangi koşullarda yaşamışlar, bunu görmüş ve gelecek jenerasyonlara aktarmış olacağız. Genç kuşak müze sayesinde hangi günlerden bu günlere gelinmiş onu bilmiş olacak. Bunu toplumumuza sunmak hoş çalışma olacak. Atıl durumda olan ve koruması uzun mühlet mümkün olmayan bilhassa tarım aletlerini toplayıp bunları çağdaş müze ortamında koruma etmiş olacağız. Gelin Ardahan’ın tarihi hafızasını bir ortaya toplayalım.”

Demir, projede kendilerine dayanak veren her Ardahanlının kültürün yaşatılması ve bilinmesi hedefiyle kıymetli bir misyon üstleneceğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,