En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Şanlıurfa’da “isot” hasadı devam ediyor

Şanlıurfa’da, yöre halkının vazgeçilmezlerinden, kırmızı, acı biber isotun tarlalarda biber hasadı sürüyor. Kentin simgelerinden isot hasadı …

Şanlıurfa’da “isot” hasadı devam ediyor
170 views
22 Eylül 2020 - 1:28

Şanlıurfa’da, yöre halkının vazgeçilmezlerinden, kırmızı, acı biber isotun tarlalarda biber hasadı sürüyor.

Kentin simgelerinden isot hasadı nedeniyle Büyükşehir Belediyesince Akçakale ilçesinde biber toplama aktifliği düzenlendi.

Programa katılan Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, yöredeki bayanlarla biber topladı. “İsot” kostümlü maskotların da yer aldığı aktiflikte, toplanan biberler bayanlar tarafından temizlendi.

Beyazgül, gazetecilere, Şanlıurfa’nın kendine has eserleri ve kültürel kıymetleriyle büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyledi.

Kentin GAP ile birlikte yükselen bir tarım havzası olduğunu belirten Beyazgül, “İlk kez tarım bu topraklarda yapılmıştır ve dünyaya buğday tohumu bu topraklardan yayılmıştır. Fırat Irmağı’nın serin sularıyla beslenen Şanlıurfa’nın bereketli ovaları, kendine mahsus iklimi ve verimli topraklarıyla ülkemizin besin gereksiniminin değerli bir kısmını karşılamaktadır.” dedi.

Beyazgül, kentteki yerlerde ekonomik bedeli yüksek olan çok sayıda tarım eserinin yetiştiğini vurguladı.

Bu eserler ortasında kırmızı biberin de yer aldığını kaydeden Beyazgül, şunları lisana getirdi:

“Her Urfalının sofrasını günün üç öğününde de süsleyen tescili isotumuz değer taşımaktadır. GAP’ın başşehri olarak nitelendirilen Şanlıurfa, 2019 datalarına nazaran 113 bin 803 ton isot üretimiyle Türkiye’de en fazla isotun üretildiği kent oldu. Bu nedenle isot denilince akla birinci gelen kent Şanlıurfa’dır. Eylül ve ekim aylarında çabucak hemen her aileyi ‘isot çıkarma’ diye tabir ettiğimiz bir tatlı telaş sarar. Jeopolitik pozisyonu nedeniyle birçok medeniyete mesken sahipliği yapan kentimiz, mutfak kültüründe de birçok lezzet barındırmaktadır. Çiğ köftenin lezzet iksiri olarak kabul edilen isot, Şanlıurfa’nın dünya mutfağına kazandırdığı en kıymetli yöresel eserdir.”

Aktifliğe, Akçakale Belediye Lideri Mehmet Yalçınkaya, Eyyübiye Belediye Lideri Mehmet Kuş, Haliliye Belediye Lideri Mehmet Canpolat da katıldı.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,