En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Sancar, HDP TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu

HDP Eş Umumi Lideri Mithat Sancar, “İnandıklarımız ve kıymetlerimiz için yürüyoruz, yürüyüşümüz devam edecektir. Haksızlığa ve adaletsizliğe …

Sancar, HDP TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu
10 views
29 Haziran 2020 - 21:53

HDP Eş Umumi Lideri Mithat Sancar, “İnandıklarımız ve kıymetlerimiz için yürüyoruz, yürüyüşümüz devam edecektir. Haksızlığa ve adaletsizliğe uğrayan herkes için ve yürek birlikteliği için bunu yapıyoruz.” dedi.

Sancar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 10 Mart’ta verilen aranın akabinde partisinin TBMM küme içtimasında bir konuşma yaptı.

HDP’nin biri Edirne, gayrısı Hakkari olmak üzere iki koldan başlayıp Ankara‘da sonlandırmayı planladığı “demokrasi yürüyüşü”ne mola verdiklerini belirten Sancar, demokratik bir yerde, kamu sistemini ihlal etmeyecek biçimde yürüyüş yapmak istediklerini lakin her seferinde engellendiklerini savundu.

Baroların yapısıyla ilgili planlanan değişikliği protesto etmek maksadıyla “Savunma Yürüyüşü” yapan avukatların engellendiğini öne süren Sancar, bu durumun, iktidarın kendisi dışında herkesten korktuğunun tezahürü olduğunu tez etti.

Haysiyeti gaye alınan herkesin açıkça yürek göstermesi gerektiğini belirten Sancar, “İşte barolar da bu haysiyeti göstererek meydandaki alanlarını aldı. Aralarında talebelerim ve meslektaşlarım var, hepsini kutluyor, sevgiyle selamlıyorum. Onlar yargıdaki herkesin haysiyetini savunuyor. Onun için bu yürüyüşe ben, ‘haysiyet yürüyüşü’ diyorum.” diye konuştu.

Sancar, gelinen aşamada Türkiye’de yaşanan adaletsizliğe karşı topyekun savaş verilmesinden yana olduklarını belirterek, “Bu nedenle demokrasi ittifakı daveti yapıyoruz. Bütün bunlar, gelgelelim birlikte savaşla durdurulabilir. Bizim gücümüz ve kararlılığımız var. En çok da bunun için bize saldırıyorlar. Biz yeniden direnir yeniden yürürüz. Artık herkes görmeli ki bu sıkıntı yalnızca HDP’nin değildir. Bu, adaleti ve barışı özleyen herkesin problemidir. Onun için ‘Birlikte hareket edelim’ diyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“Bütün darbe kararları yok sayılsın”

Hukuk tanımayan bir iktidara lakin “darbeci” denilebileceğini söz eden Sancar, “İktidar, darbecilere karşı olduğunu söylüyor. Sanıyorlar ki topluluk bunları anlamıyor. Bir devir topluluğu aşağılayanlara karşı en büyük güç kendilerinin olduklarını söylüyorlardı lakin artık ise siyasetleriyle topluluğu aşağılıyorlar.” tabirini kullandı.

Sancar, 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra kurulan ve periyodun Başbakanı Adnan Menderes ve iki bakan hakkında idam kararı veren Yüksek Adalet Divanı kararlarının yok sayılmasını öngören kanun teklifini bölgesinde bulduklarını lisana getirdi.

Gayri darbe periyotlarına ilişkin kararların da yok sayılması için adım atılmasını isteyen Sancar, darbeler arasında ayrım yapılamayacağını kaydetti.

Sancar, “Hep birlikte sesimizi yükseltelim. O devir sesimiz duyulacak, yankı bulacaktır. Bu husustaki inancımızı asla kaybetmeyelim. İnandıklarımız ve kıymetlerimiz için yürüyoruz, yürüyüşümüz devam edecektir. Haksızlığa ve adaletsizliğe uğrayan herkes için, yürek birlikteliği için bunu yapıyoruz. Hiç kimse için ‘Arkamızda yürüsün’ demiyoruz. Bu yürüyüş, özgürlük, adalet ve haysiyet yürüyüşüdür. Bu bedelleri önemseyen herkes bulunduğu alandan itiraz etsin. Onurlu beşerler için itiraz edebilecek birçok yol vardır.” dedi.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.