En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul: “Pandemi süreci, kişilik bozukluğu olan bireylerde eksi istikamette tesir…

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul: “Pandemi süreci, kişilik bozukluğu olan bireylerde eksi istikamette tesir oluşturdu” “Pandemi toplumun …

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul: “Pandemi süreci, kişilik bozukluğu olan bireylerde eksi istikamette tesir…
21 views
12 Ağustos 2020 - 23:44

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul: “Pandemi süreci, kişilik bozukluğu olan bireylerde eksi istikamette tesir oluşturdu”

“Pandemi toplumun alışmadığı bir durum olduğu için aile içi şiddete neden oldu”

KAYSERİ – Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Sevim Buzkan Ertuğrul, “Pandemi süreci, kişilik bozukluğu olan bireylerde eksi tarafta tesir oluşturdu” dedi.

Bayanlarda şiddetin tesirinin daha uzun sürdüğünü söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Sevim Buzkan Ertuğrul, “Son günlerde şiddet hadiselerinde, özelikle bayana yönelik ruhsal ve fizyolojik şiddet hadiselerinde önemli manada bir artış var. Bu bize toplumdaki ruhsal sıhhatin aslında giderek bozulduğunu söz ediyor. Bu bozulmanın da şiddet olarak kendini gösterdiğin görüyoruz biz. O yüzden bunlara müdahale edilmeli, toplum bunun hakkında daha fazla bilgilendirilmeli ki en az ziyanla bu işin içinden çıkabilelim. Öncelikle bayana yönelik şiddet nedir? Nasıl olur? Neden olur? Buna maruz kalan kişi ve uygulayan kişi nasıldır? Bunları konuşmak lazım. Bayana yönelik şiddet, erkek tarafından uygulanan ruhsal ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. Ruhsal şiddet daha çok kişilik yapısına hakaret, hor görme ve özgüven eksikliğine sebep olabilmekte. Fizyolojik şiddet de bunun fizikî olarak, erkek tarafından kendini tatmin etmesiyle, denetim altına alınmasıyla alakalı bir durumdur. İki tarafta da bayan epeyce ruhsal manada da fizyolojik manada da kasvetler yaşar. Gördüğü darpla birlikte fizikî manada yaşadığı külfetlerden yana ruhsal manada da yaşadığı zahmetler çok daha uzun vadelidir. Ruhsal bozukluk olarak kendini gösterebilir. Travma sonrası gerilim bozukluğu, depresyon, panik ataklar, telaş bozuklukları çok önemli bağlamda kişilik bozukluklarına sebep olabilir” dedi. Pandeminin çevresel faktör olarak toplumu etkilediğini ve şiddetin arttığını söyleyen Sevim Buzkan Ertuğrul, kelamlarına şu biçimde devam etti;

“Özellikle erkeklerin şiddet uygulamasındaki en değerli sebep, kendilerini söz edememelidir. Kendini nasıl söz edeceğini bilemeyen erkek şiddete başvurur ve bayanı şiddetle birlikte denetim altına alabileceğini düşünür. Kendini tatmin eder. Her şiddet gösteren kişiliğin altında ruhsal bozukluk illa ki yatar. Bunda genetik ve çevresel faktörler epeyce tesirlidir. Çevresel faktörlerden bahsedersek, pandemi bir çevresel faktördür. Bizim ve toplumun alışık olmadığı bir durumdu bu durum. Aileler çok birlikte vakit geçirmek zorunda kaldılar ve sabahtan akşama kadar karı koca ve çocuk birlikte daha çok vakit geçirdiler. Bunu artı tarafta kullanan aileler var lakin eksi tarafta kullananlar da hayli fazla. Bayanın ve erkeğin nizamı bozuldu ve bozulan düzenle birlikte tartışmalar önemli manada artar hale geldi. Bundan da en çok etkilenenler bayan ve erkekle birlikte çocuklar oldu aslında. Çocuklar bunun üzerinde anne babayı arbede ederken gördüler ve şahit oldukları için psikolojileri de epey bozuldu. O yüzden pandemi sürecinin denetimli normalleşmesindeyiz lakin hala geri bildirim alıyoruz aile içi şiddetle alakalı.”

Şiddetin apansız değil fark edilir formda ortaya çıkacağını ve dayanak alınması gerektiğini söyleyen Ertuğrul, “Stres en değerli en değerli faktör. Geçimsizlik, maddi manadaki sorunlar, maddi manadaki kasvetler erkekleri hayli badireye sokar hale geldi ve bununla birlikte geçimsizlikler önemli manada arttı. Erkeklerde var olan kimi ruhsal bozukluklar olabilir. Bunlar kişilik bozukluklarının yanı sıra psikotik bozukluklar olabilir. Kişi kendini kesinlikle öncesinden fark ettirir, şiddet bir anda ortaya çıkmaz. Kesinlikle karakter, kişilik ve hayatın devamlılığı bazında sorunları vardır kişinin ve sonrasında bu durum şiddete döner. Şunu demek istiyorum, birinde farklılık hissediyorsanız kesinlikle bu bireye bir geri bildirim verin. Kesinlikle bir uzmandan takviye alın. Şiddete dönmeden ne kadar küçük müdahale edersek bu sorunlara, o kadar toparlanır hale geliriz. Bayan maruz kalan kişi olduğu için, daha düşünceli hale geliyor ve çocuğa bakımda da sorun yaşanır hale geliyor. Bayanla çocuk birlikte etkilenir hale geliyorlar. O yüzden şiddet gören bayanın da kesinlikle dayanak alması gerekiyor ve toplum tarafından da takviye sağlanmalı. Hukukî yaptırımlar arttırılmalı ve devletin şiddet gören bayanlara yönelik uygulamalarının daha önemli manada anlamlaştırılması gerektiğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.