En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın’dan öğrencilere Kovid-19 tavsiyeleri

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, yüz …

Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın’dan öğrencilere Kovid-19 tavsiyeleri
202 views
22 Eylül 2020 - 0:11

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cet Nevzat Yalçın, yüz yüze eğitimin başlamasıyla okula gidecek öğrencilerin kesinlikle maske takması ve maskelerini 2-3 saatte bir değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Yalçın, AA muhabirine, 21 Eylül’de yüz yüze eğitime geçilmesiyle okula gidecek çocuklarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından nasıl korunabileceğine ait bilgi verdi.

Çocukların okulda kapalı ortamlarda uzun müddet kalmaması gerektiğini vurgulayan Yalçın, bu ortamları sıklıkla havalandırmanın değer taşıdığına işaret etti.

Yalçın, öğrenci başına 4 metrekare alan düşmesi gerektiğini kaydetti.

Maske kullanımı, toplumsal uzaklık ve el hijyeninin yanı sıra çocukların bulunacağı ortamların sistemli temizlenmesi ve dezenfekte edilmesinin büyük kıymet taşıdığını anlatan Yalçın, “Okul ortamında maske takmayı kesinlikle sürdürmek gerekiyor. Maskeler ıslandığında hiçbir özelliği kalmıyor. Ayrıyeten maskelerin uygun bir biçimde kullanılması değerli. Maskeleri 2-3 saatte bir değiştirmek gerekiyor.” diye konuştu.

Yalçın, beden direncini artırmanın Kovid-19 ile gayret değerli rol oynadığına dikkati çekti.

Bu nedenle çocukların bu süreçte beslenmesine de değer verilmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Özellikle kış aylarında D vitamini, C vitamini, çinko ve selenyum vitaminlerini almalarını tavsiye ediyoruz. Çocuklarda olabilecek vitamin eksikliklerinin tespit edilmesi ve bu vitaminlerin destek edilmesi gerekiyor.” dedi.

Grip ve zatürre aşısı tavsiyesi

Sonbaharla birlikte grip ve soğuktan etkilenme sonucu ortaya çıkabilecek viral enfeksiyonlar konusunda ikazda bulunan Yalçın, şu tavsiyelerde bulundu:

“Sonbahar kış mevsimleri insanların daha çok kapalı yerlerde yaşamaya alıştığı ve birçok hastalığın beşerden beşere teneffüs yollarıyla iletildiği bir periyot. Koronavirüsle eş vakitli gelebilecek bu hastalıkların 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan şahısları tehdit etmesini önlemek maksadıyla bu periyotta kesinlikle grip ve zatürre aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.”

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,