En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Petrol kuyusu betonla kapatıldı, tekrar açılmasını istediler

Petrol kuyusu betonla kapatıldı, yine açılmasını istediler -Sivas’ın Celalli köyü sakinleri, 50 yıl evvel üzerine betonla kapatılan petrol …

Petrol kuyusu betonla kapatıldı, tekrar açılmasını istediler
18 views
20 Eylül 2020 - 23:30

Petrol kuyusu betonla kapatıldı, yine açılmasını istediler

-Sivas’ın Celalli köyü sakinleri, 50 yıl evvel üzerine betonla kapatılan petrol sondaj kuyusunun yine açılarak, altında olduğuna inandıkları petrolün çıkartılmasını istediler

SİVAS – Sivas’ın Celalli köyü sakinleri, 50 yıl evvel üzerine betonla kapatılan petrol sondaj kuyusunun tekrar açılarak, altında olduğuna inandıkları petrolün çıkartılmasını istediler.

Türkiye’nin petrol arama alanındaki değişik ve düşündürücü öykülerinden biri de 50 yıl evvel Sivas’ın Celalli köyünde yaşandı. Yabancı bilim adamlarının işaret ettiği bu köyde Maden Teknik Arama kurumu sondaj tesisi kurup 1971 yılında petrol aramasına başladı. Yaklaşık 150 kişinin çalıştığı tesiste 6 yıl boyunca sondaj çalışması yürütüldü. Çalışmalar sırasında elde edilen bulgular çok varlıklı bir petrol rezervine işaret etti. Mühendisler 5 bin 500 metrede petrol bulmayı umarken 3 bin 640 metrede bir talihsizlik yaşandı. Düz olarak ilerlemesi gereken sondaj sistemi eğildi. Bu nedenle sondaj çalışması durduruldu. Yurt dışından alınan takviyeyle ziyan gören sondaj sistemi bulunduğu kuyudan çıkartıldı. Fakat Ankara’dan gelen bir buyrukla petrol arama çalışmalarına son verildi. Tesis sökülerek götürüldü. Tesise güç taşıyan elektrik direkleri bile söküldü. Sondaj kuyusunun girişi beton dökülerek kapatıldı. 50 yıl evvel büyük umutlarla başlayan petrol arama tesisinden geriye kuyunun üzerine dökülen beton kalıpları kaldı.

Yine arama yapılsın

1971 yılında sondaj tesisinde emekçi olarak çalışan 75 yaşındaki Turgut Kaya sondaj çalışmalarının yapıldığı bölgede petrol olduğuna inandıklarını belirtip, “Burada petrol olduğunu keşfettiler. 1970 yılında geldiler. 1971 yılında çalışamaya başladılar. Burada bir mühendis vardı. 5 bin 500 metrede olduğunu söylediler. 3 bin 640 metre burada sondaj vuruldu. İki bin metrede kaya tuzu çıktı. Ancak kuyu eğri olduğundan sondaj durdu. Sondaj kuyusunun üstünü betonla kapattılar. Ancak burada 5 bin 500 metrede petrol olduğunu keşfediyorlar. Devletimizin burada arama yapmasını istiyoruz” dedi.

Petrol olduğuna dair tüm ispatlar bulundu

Köy sakinlerinden Nabi Çağlayan, sondaj çalışmaları sırasında kuyuda petrol bulunduğuna dair tüm ispatların ortaya çıktığını tabir edip, “Rahmetli babam yahut büyüklerim burada çalıştı emekli oldular. O vakitler burada çık büyük bir kent üzereydi. Kuleler vardı, çalışıyordu. Petrol çıkacak diye söylediler. Petrolden evvel çıkacak unsurların hepsinin çıktığını söylediler. En son çıkmıyor diyerek kapatıldı. Benim duyduğuma nazaran diğer bir firma da yap işlet devret diyerek bir teklif sunmuş. Ancak o da Türkiye olarak kabul edilmemiş” dedi.

Betonla kapattılar

Nevzat Öztürk isimli köy saki kuyunun üzerinin betonla kapatıldığını belirtip, “Büyük bir ümitle başlanıldı. Yüzde yüz petrol çıkacağını ümit ediyorduk. 5 bin 500 metrede petrol var dediler 3 bin 650 metre falan delindi. Sondaj makinesi eğildi. Çıkaramadılar. Uğraştılar, İngiltere’den bir otomobil geldi. 3-4 ay çalıştı. Sonra bir daha delemediler. Kapatıp gittiler. Kuyunun olduğu yeri betonla kapattılar” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.