En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Nemrut Dağı’ndaki 2060 yıllık heykel kurtarıldı

Nemrut Dağı’ndaki 2060 yıllık heykel kurtarıldı Sarsıntı ve kar basıncı nedeniyle eğilen Herakles Heykeli ipek halatlarla bağlanarak düzeltildi …

Nemrut Dağı’ndaki 2060 yıllık heykel kurtarıldı
22 views
19 Eylül 2020 - 23:04

Nemrut Dağı’ndaki 2060 yıllık heykel kurtarıldı

Sarsıntı ve kar basıncı nedeniyle eğilen Herakles Heykeli ipek halatlarla bağlanarak düzeltildi

ADIYAMAN – Nemrut Dağı’nda kar yağışı sonrası oluşan baskı nedeniyle devrilme tehlikesi olan 2060 yıllık Herakles heykeli kurtarıldı.

UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yer ve Dünya’nın 8. Olağanüstüsü olarak kabul edilen Nemrut Dağı’ndaki heykeller iklim şartlarından etkileniyor.

Kommagene Uygarlığının merkezi olan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın batı terasında bulunan Herakles Heykeli sarsıntı ve kar yığının oluşturduğu baskı nedeniyle öne hakikat eğildi. Devrilme tehlikesi olan heykelin düzeltilmesi için Adıyaman Müze Müdürlüğü Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Muhafaza Şurasından müsaade aldı.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı tepenin batı terasında bulunan Herakles Haykeli, Adıyaman Müze Müdürlüğü ile Gaziantep Onarım ve Konservasyon Laboratuarı Bölge Müdürlüğü takımlarının ortak çalışmasıyla düzeltildi. Ziyan görmemesi için ipek halatla bağlanan heykel için calaska sistemi kullanıldı. Öne hakikat eğilen heykel yaklaşık 30 santim düzeltilerek altına dolgu materyali konuldu. İki gün süren çalışma ile heykel devrilmekten kurtarıldı.

Heykelin altından jeton çıktı

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,