En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Müzedeki 120 yıllık ahşap fotoğraf makinesi ilgi çekiyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Fotoğraf Makinesi Müzesindeki 120 yıllık ahşap fotoğraf makinesi ziyaretçilerin ilgisini …

Müzedeki 120 yıllık ahşap fotoğraf makinesi ilgi çekiyor
12 views
29 Haziran 2020 - 21:12

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan Fotoğraf Makinesi Müzesindeki 120 yıllık ahşap fotoğraf makinesi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kimisi körüklü kimisi sinemalı 2023 fotoğraf makinesi ve 3600 aksesuarla oluşturulan Fotoğraf Makinesi Müzesi, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

1876’dan günümüze üretilen fotoğraf makinelerinin 44 kategoriye ayrıldığı müzede en çok ilgi gösterilen makineler arasında ise 120 yaşındaki bir eser bulunuyor.

1900 yılı imalatı olan ve hala kullanılabilir durumdaki ahşap fotoğraf makinesi, farklı bir meydandaki tasarrufuyla da biliniyor.

Müze sorumlusu İrfan Tunay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzede yekun 5 bin 623 envanterin bulunduğunu söyledi.

Her bir makinenin farklı tasarruf sahaları olduğunu aktaran Tunay, 120 yıllık “Voigtlander” marka makinenin ise şu an pek de bilinmeyen “ölü fotoğrafçılığı” yerinde değerlendirildiğini tabir etti.

Uzun yıllar evvel kullanılan bir yapıtın yeni nesil tarafından merak edildiğini aktaran Tunay, şunları kaydetti:

“Ölü fotoğrafçılığı İngiltere ve civarında, daha akıllıcası Avrupa’nın çabucak derhal her bölgesinde çok popülerdi. Müzemizde bulunan makinemiz ise meyyit fotoğrafçılığında kullanılmıştır ve fotoğrafları mevcuttur. O periyotta çekilen fotoğrafta sandalyeye oturtulmuş meyyit bir bayanın kızlarıyla son defa hatıra fotoğrafı çektirmesi bulunmaktadır. Gelen ziyaretçiler tarafından makine ve fotoğraf ilgi odağı oluyor, ziyaretçilerimiz şaşırıyor. ‘O periyotta bu türlü bir şey var mı’ diye şaşırıyorlar. O periyotta çekilen fotoğraflar umumiyetle manuel çekim, yani kapak yoluyla çekilen ahşap makinelerle yapılıyordu. ve bu makinelerle fotoğraf çekilebilmek için 15 dakika kadar objektif önünde beklenebiliyordu.”

Makinenin yaklaşık bir asır evvel kullanıldığını belirten Tunay, artık de canlı olarak çalışabilecek kapasitede olduğunu kaydetti.

Tunay, müzedeki tüm eserler üzere bu ahşap makinenin de çok ilgi gördüğünü kelamlarına ekledi.

“Hatırası yaşatılması gereken bir makine”

Ziyaretçilerden Nakip Gençkaya ise müzeyi gezdikçe fotoğraf makinelerine daha çok ilgi duyduğunu aktardı.

Müzenin Malatya için değerli bir paha taşıdığını vurgulayan Gençkaya, “Ankara’dan geldim. Fotoğraf Müzesini görünce ailemle gezmek istedim. Hepsi birbirinden bedelli makineler ve cihazlar var. Bu kadar makineyi toplayana helal olsun diyorum.” dedi.

Gençkaya, 120 yıllık ahşap makinenin ağır ilgi gördüğünü ve tasarruf hedefini da duyunca şaşırdığını tabir ederek, “Gezerken çok değişik bir makineye rastladık. Hatırası yaşatılması gereken bir makine, kişilerin anılarını tazeleyen bir makine. Her şeyi ile harika, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.