En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Mütehassısı uyardı: “İnsan trafiği az olan konumda spor yapın”

Kompetanı uyardı: “İnsan trafiği az olan yanda spor yapın” Kardiyoloji Kompetanı Hekim İsmail Erdoğu, olağanlaşma sürecinde kalp hastalarının …

Mütehassısı uyardı: “İnsan trafiği az olan konumda spor yapın”
9 views
29 Haziran 2020 - 21:17

Kompetanı uyardı: “İnsan trafiği az olan yanda spor yapın”

Kardiyoloji Kompetanı Hekim İsmail Erdoğu, olağanlaşma sürecinde kalp hastalarının, insan trafiğinin az olduğu sabah saatlerinde spor yapmaları gerektiğini belirtti

SİVAS – Kardiyoloji Bilirkişisi Tabip İsmail Erdoğu, olağanlaşma sürecinde kalp hastalarının, insan trafiğinin az olduğu sabah saatlerinde spor yapmaları gerektiğini söyledi.

Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Eksperi Tabip İsmail Erdoğu, sıradanlaşma süreci boyunca kalp hastalarının spor ve egzersizi bırakmaması gerektiğini belirterek, “2020 yılında harikulâde bir süreçten geçiyoruz, bir pandemi süreci yaşıyoruz. Viral bir enfeksiyon dünyanın her tarafında yaygın bir enfeksiyon oluşturdu. Memleketimizde de bununla ilgili önemli tedbirler alındı. Artık tekrar bir rahatlama süreciymiş üzere görünen lakin denetimin elden bırakılmadığı bir periyot yaşıyoruz. Zahmetli bir süreç kişilerin konutunda kalmak zorunda olmaları, toplumsal yaşantılarına ara vermiş olmaları sıkıntı. Ailelerin birbirlerini görememesi sıkıntı. Şunu çok uygun biliyoruz ki mahsusen kalp hastalarının spor, egzersiz yapmaları, dışarıda gezinmeleri meskende kalmalarından daha olumlu bir şeydi lakin günümüzde bu hastaların birçoğunun meskenlerine kapanmaları yanında bizler teklifler de bulunmaya başladık. Yavaş yavaş artık biraz bağımsızlaşma kelam konusu lakin çok dikkat etmek gerekiyor. Tekrar toplumsal araya dikkat etmek, kalabalık ortamla girmemek yakın temasın olabileceği bir grup yerlerden uzak durmak gerekiyor” dedi.

“Kalp hastalarının önemli şikayetleri varsa hastaneye başvursun”

Erdoğu, kalp hastalarının önemli şikayetleri varsa hastane müsaadesi alarak kesinlikle hastaneye başvurmaları gerektiğini söyleyerek, “Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir dışında yaşayan beşerler Anadolu da çok daha şanslılar. Bugün bu bahtlarını çok daha âlâ fark ediyorlar. Köylerde yaşayan ya da bugün bizim olduğumuz Sivas üzere coğrafyasının geniş, insan sayısının hudutlu olduğu ortamlarda dışarıya çıkmak çok daha rahat ve risksiz. Bugün köylerdeki birçok hastamız izolasyondan neredeyse hiç etkilenmedi. Birçoğu hem gündelik işlerini yaptılar hem de konforlu bir vakit geçirdiler. Bu nedenle benim kalp hastalarına bu süreçle ilgili bir ekip tekliflerim olacak. Kalp hastalarının önemli şikayetleri varsa örneğin göğüs ağrısı, çarpıntı, baygınlık hissi üzere. Bu hisler süreç ne olursa olsun ihmal edilecek şikayetler değiller. Korona süreci çok daha ilerlemiş olsa, dışarı çıkış yasakları yine gelse bile hastane müsaadesi alarak kesinlikle hastanelere gelmeleri gerekiyor. Zira kalp marazlarının şikayetleri ne yazık ki istenilmeyen seyredebiliyor. Erken müracaat epey önemli” dedi.

Tabiata çıkın

Erdoğu, hastaların meskende kalmaları psikolojilerini etkilediğinden ötürü tabiata çıkarak daha kaliteli bir ömür sürebileceklerini tabir ederek, “Bu süreçte hastalar ne yapabilir. Kalabalık bölgelerden uzak durup, örneğin daha sakin caddelerde, parklarda, insan trafiğinin daha az olduğu saatlerde, örneğin sabah erken kalkmak, sabah 6-7 üzere. Artık gün çok çabuk aydınlanıyor. Bu saatlerde spor yapabilirler. Hem beşerler göreceli olarak uzak kalmış olurlar. Hem de o park ve bahçelerin tadını çıkarmış olurlar. Hastaların konutta kalması psikolojilerini etkiliyor. Daha gerilimli oluyorlar. Daha gergin bir sürece giriyorlar. Bu sürecide atlatmalarının yolu bence tabiata çıkmaları, devrini uygun kıymetlendirerek, spor yaparak daha kaliteli bir ömür süreceklerini düşünüyorum” halinde konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.