En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Muğla iç turizme yöneldi

Muğla iç turizme yöneldi Kovid-19 salgınında bu yıl dış pazardan ümidini kesen turizmciler iç pazara yönelirken, Muğla Tanıtım Platformu İzmir …

Muğla iç turizme yöneldi
10 views
29 Haziran 2020 - 21:41

Muğla iç turizme yöneldi

Kovid-19 salgınında bu yıl dış pazardan ümidini kesen turizmciler iç pazara yönelirken, Muğla Tanıtım Platformu İzmir, Denizli, Aydın ve Muğla’dan yaklaşık 45 seyahat acentası için Muğla tanıtım gezisi düzenledi.

MUĞLA – Muğla tanıtım Platformu öncülüğünde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği yürütücülüğünde, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın konut sahipliğinde İzmir, Denizli, Aydın ve Muğla’daki TÜRSAB BYK Yöneticileri ve TÜRSAB’a bağlı seyahat acentaları için Muğla’nın tarihi ve ören noktalarına tanıtım gezisi düzenlendi.

Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında yabancı turist konusunda yaşanan meşakkatin iç pazarda bir nebze olsun telafisi, tıpkı devirde iç pazarı hareketlendirmek için düzenlenen tanıtım gezisine 4 vilayetten yaklaşık 45 seyahat Acentesi yetkilisi ile TÜRSAB BYK yöneticileri katıldı.

Deniz, kum, güneşin alternatifi kültür turizmi

Türk vatandaşların tatil tercihlerinin deniz, kum ve güneşin yanında kültür turizmine de yönlendirilmesi maksadıyla Muğla tanıtım gezisinin birinci gününde Yatağan Stratonikeia antik kenti, Belen Kahvesi, Yeşilyurt Mahallesi yöresel eserler pazarı, Kerimoğlu Eyüp Efe’nin doğduğu konut ziyareti, lavanta bahçesi, Yerkesik Damla Deresi kanyonu ve Kerimoğlu Eyüp Efe’yi yakalamakla görevlendirilen Kör Arap tarafından vurulduğu konut ziyareti gerçekleştirildi.

Yönetici Gürün: Pandemi süreci turizmi etkiledi

Muğla Büyükşehir Belediye Yöneticisi Dr. Osman Gürün, pandemi öncesi 2020 turizm sezonunuzdan herkesin umutlu olduğunu söylerken, “Korona virüs salgını tüm kollara olduğu üzere turizmi de olumsuz etkiledi. Beklentiler, talepler salgın nedeni ile değişti. Inanç temelli turizmle bu bölümden geçimini sağlayan işletmelerimize yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Beklemendik korona virüs salgını ve pandemi süreci Muğla turizmini önemli manada etkiledi. İç turizmin hareketlenmesi için B planımızı devreye soktuk. Yaklaşık 45 seyahat acenta temsilcisini Muğla’da ağırlıyoruz. Deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra alternatif turizm destinasyonlarına yönlendirilmesi ve kültür turizminin canlandırılması hedefliyoruz” dedi.

“İç pazarı hareketlendirmek istiyoruz”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Marmaris Bölgesel Yürütme Şurası Yöneticisi Suat Esin, bu serisi en azından yerli turist ile kurtarmak ismine her kısmın elini taşın altına koyması gerektiğini söz etti. Esin, “Biz bilhassa İngiliz ve Rus pazarına hitap eden, Avrupa pazarına hitap eden bir böğleyiz. Dolayısı ile dış Pazar şu anda yok. Bundan sonra ne olacağı aşikâr değil. Zira İngiltere’nin uygulamış olduğu seyahat siyaseti sizim için çok zahmetli. Dönüşte 14 gün karantina, bir de onların gösterdiği konumda karantina. Uymayanlar bin paund ceza var. Bir de Avrupa devletlerinin kendi içeresinde bu işi önermesi ve tekrar dönüşte karantina pratiği. Yani bizim için şu anda dış Pazar çok problemli. Biz ve ortamımız umumide dış pazar yüklü çalıştığı için iç pazarı hareketlendirmek için ne yapabiliriz diye düşündük. TÜRSAB olarak bu türlü bir fikir aklımıza geldi. İç pazarı hareketlendirmek ismine İzmir, Aydın ve Denizli TÜRSAB BYK liderleri ile görüştüm. Bunun şık bir fikir olduğunu söylediler. Kesimden şu anda 40-45 civarında, aslında biz daha fazla hedefliyorduk ancak pandemi devrinde fazla kalabalık olmamasına ihtimam gösterdik. Gelen seyahat acentası sahibi arkadaşlarımız ile Stratonikeia’da buluştuk. Bu gezimizin birinci ayağı. Buradan gayrı tarihi ve ören mahallerine de gezimiz var. Bu üç günlük bir gezi ve son gün Marmaris’te tekne gezisi ile son bulacak. Ben bu gezinin çok kıymetli bir tesirinin olacağını düşünüyorum. İç pazarda hareketlilik getireceğini düşünüyorum” dedi.

“Bölgemiz avantajlı bir bölge”

Stratonikeia antik kenti kazı lideri Prof. Dr. Bilal Sögüt, İzmir, Aydın, Denizli ve Muğla’daki seyahat acentalarını konuk ettiklerini belirterek, “Bugün çok kişisel bir küme ile birlikteydik. İzmir, Denizli, Aydın ve Muğla’dan TÜRSAB’ın yetkilileri ve acenta sahipleri vardı. Bizim bulunduğumuz yer sahiden güçlükle bulunan ve pek çok avantajı olan ortamlardan birisi. Bizim burada karşılama merkezi bitti, otopark tamamlandı. Kenti içinde düzenlemeler var. Restorasyon ve röleve çalışmaları da tıpkı halde sürüyor. Marmaris’in yoğunluğundan, Bodrum’un kalabalığından kişilerin kurulabilecekleri en şık meydanlardan birisi burası” dedi.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.