En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Minik Gökalp’in yaşaması için 2,4 milyon dolar gerekiyor

Minik Gökalp’in yaşaması için 2,4 milyon dolar gerekiyor BURSA – Bursa’da, Spinal Müsküler Atrofi tip 2 teşhisi konan 21,5 aylık Gökalp bebeğin …

Minik Gökalp’in yaşaması için 2,4 milyon dolar gerekiyor
14 views
29 Temmuz 2020 - 22:57

Minik Gökalp’in yaşaması için 2,4 milyon dolar gerekiyor

BURSA – Bursa’da, Spinal Müsküler Atrofi tip 2 teşhisi konan 21,5 aylık Gökalp bebeğin, Amerika’daki tedavisi için gerekli olan 2,4 milyon doları toplamak için son 2,5 ayı kaldı. Toplumsal medya hesaplarından yardım kampanyası başlatan Küçük ailesi, devlet büyükleri, iş adamları ve vatandaşlardan yardım bekliyor.

Bursa’da, SMA tip 2 hastası Gökalp bebek, ciğerlerinin gelişmesi ve nefes alabilmesi için ‘Bibap’ denilen aygıta bağlı tutuluyor. Türkiye’de “gevşek bebek” sendromu olarak bilinen “spinal musküler atrofi tip 2” hastası olarak dünyaya gelen Gökalp’in ise bu hastalığı yenerek, hayata tutunabilmesi için dünyada yalnızca Amerika’da uygulanan ve yüzde 95 muvaffakiyet oranı ile yaklaşık 2 milyon 400 bin dolarlık tedavinin uygulanması gerekiyor. Gökalp’in yalnızca 2 yaş altındaki bebeklere uygulanan ‘gen’ tedavisi için 2,5 aylık bir mühleti kaldı.

Sefa ve Yelda Küçük çiftinin 21,5 aylık bebekleri Gökalp’in tedavisi için toplumsal medya hesaplarından yardım kampanyası başlatan aile, devlet büyükleri, iş adamları ve vatandaşlardan yardım bekliyor. Birinci doğduğunda rastgele bir kasveti olmayan Gökalp bebek 6 aylık olduğunda fizikî hareketlerinde süratli bir yavaşlama olmaya başladı ve bir sorun olduğu fark edildi. Daha evvel ayaklarını hareket ettirebilen Gökalp bir müddet sonra ayaklarını kaldıramamaya, sağa sola dönememeye ve emekleyememeye başladı. Gökalp’e 11,5 aylıkken SMA tanısı konulduğunu söz eden anne Yelda Küçük, “Anne babası olarak da birinci vakitlerde makûs devirler geçirdik. Birinci vakitlerde kabullenişimiz de sıkıntı oldu. Daha sonra ‘Gökalp için ne yapabiliriz’ diye araştırmaya başladık. Günde 3 sefer olmak üzere fizik tedaviye başladık. Gökalp büyüdükçe bu tedavi zorlaşıyor zira istemiyor. Biz şu an devletimizin fiyatını karşıladığı ilacı alıyoruz zira bu hastalığı durduruyor. Gökalp’in güzelleşmesi için ağır bir biçimde fizik tedaviye devam ediyoruz lakin Amerika’daki gen tedavisi için çok umutluyuz. Bu tedavi oğlumuzun uygunlaşması için umut verici bir tedavi. Bu yüzden bu tedaviye ulaşmak istiyoruz. Bu tedavi 2 yaş altı bebeklere uygulanıyor. Biz de oğlumuzun bu tedaviyi alarak, yürüyebilmesi için insanlardan yardım bekliyoruz. Yurt dışında bu tedaviyi alan bebeklerin güzelleşme sürecini gördükçe bizim de oğlumuzun bunu yapabilmesini hayal ediyoruz” diye konuştu.

Çocuğu için yardım bekleyen baba Sefa Küçük, “Yurt dışında benzeri bağış toplamalarla bu gen tedavisine ulaşan birçok bebek var. Biz de bunu Gökalp için sizlerle başarabileceğimize inanıyoruz. Gündem korona virüs fakat biz vakitle yarışıyoruz. Bu tedavi için Gökalp’in çok kısa bir vakti kaldı. Tedavinin Amerika’da olması sebebiyle dünyadaki sayılı bağış toplama sitelerinden birinin üzerinden Gökalp ismine bağış kampanyamız var. Bununla ilgili ayrıntılara toplumsal medya hesaplarından “GOKALP_SMA ve #GOKALPİNKAHRAMANISENOL ” hashtaginden bizlere ulaşabilirsiniz. Gökalp’in hayata tutunabilmesi için hassas halkımızın yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve iş insanlarından yardım bekliyoruz. Bu tedavi ne kadar erken uygulanırsa o kadar yararlı oluyor” dedi.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.