En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

“Metro çizgilerindeki kesinti” tezine bakanlıktan yalanlama geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, yazılı açıklamasında, Genel Müdürlük tarafından imalatı …

“Metro çizgilerindeki kesinti” tezine bakanlıktan yalanlama geldi
11 views
31 Temmuz 2020 - 21:42

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, yazılı açıklamasında, Genel Müdürlük tarafından imalatı gerçekleştirilen metro projeleri sürerken rastgele bir kesintinin uygulanmadığına dikkati çekti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün, “Birkaç gündür kamuoyunda yer alan metro projelerinde peşin kesinti yapıldığı argümanı gerçeği yansıtmamaktadır. Metro yatırımlarının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca üstlenilmesi ve işletmeye alındıktan sonra yatırım bedelinin aşikâr oranda kesinti ile tahsilatı 25.10.2010 tarihli ve 2010/1115 sayılı Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri, Metrolar ve Bunlarla İlgili Tesislerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca Üstlenilmesi, Devralınması ve Tamamlanmasını Müteakip Zamanıyla İlgili Kaidelerin Belirlenmesine Ait Bakanlar Heyeti Kararı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.” dedi.

“METRO PROJELERİ DEVREDİLMEDİĞİ İÇİN KESİNTİ YAPILMAMIŞTIR”

Devralınan metro projelerine ait peşin yapılan bir kesinti bulunmadığını belirten Eyigün, “Yapımı Bakanlıkça üstlenilen Sabiha Gökçen – Kaynarca Metrosu, Bakırköy-Kirazlı Metrosu için Bakanlığımızca bugüne kadar (üstlenimin gerçekleştiği 2015 yılından bugüne kadar) yaklaşık 2.412.678.000 TL harcama yapılmış olmasına karşın şimdi işletme devranı yapılmadığından rastgele bir kesinti yahut tahsilat yapılmamıştır. Üretimi 2484 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 30.04.2020 tarihinde Bakanlığımıza devredilen Başakşehir – Kayaşehir metro çizgisi için de durum birebirdir. Proje tamamlanıp işletilmek üzere ilgili belediyeye devredildikten sonra bedele ait kesinti başlayacaktır. Yani belediye bu çizgiden gelir elde etmeye başlayınca tahsilat başlamaktadır.” bilgisini paylaştı.

“PROJELER GELİR GETİRİCİ HALE GELİNCE TAHSİLAT YAPILIR”

Eyigün, metro sınırının bedelinin belediyeye aktarılan genel bütçe vergi gelirleri hissesinin yüzde 5’i kesilerek gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, bu sürecin de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Metro bittiğinde gerçekleşen imal fiyatına bu tarihten sonrası için faiz farkı üzere ek bedellerin eklenmediğinin altını çizen Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Eyigün, kamuoyundaki bilgi kirliliğine ait şu açıklığı getirdi: “Burada hedef, metronun Belediye kaynakları kullanılmadan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ödeneği ile gerçekleştirilmesi ve işletmeye açılıp gelir getirici işletmeye geçilmesi ile borcun tahsiline bundan sonra başlanmasıdır. Böylelikle genel bütçe kaynakları ile belediyelere takviye verilmektedir. Bunun dışındaki yorum ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.