En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Mercedes-Benz Türk’ten Aksaray’a dev yatırım

Mercedes-Benz yıldızı taşıyan kamyonların tüm dünyadaki tek yol testi onay merci olan Mercedes-Benz Türk Aksaray AR-GE Merkezi’nde; 2,5 milyon …

Mercedes-Benz Türk’ten Aksaray’a dev yatırım
478 views
13 Eylül 2020 - 21:40

Mercedes-Benz yıldızı taşıyan kamyonların tüm dünyadaki tek yol testi onay merci olan Mercedes-Benz Türk Aksaray AR-GE Merkezi’nde; 2,5 milyon avroluk yatırım yapılan yeni Şaft Test Alanı hizmete alındı.

İstanbul’daki Hoşdere AR-GE Merkezi’nin Kamyon Geliştirme Kısmı’nın 2015 yılında şaft dizaynında Global Yetkinlik Merkezi olmasının akabinde, 2016 yılında bilgisayar dayanaklı simülasyon sorumluluğu da Türkiye’ye verildi. 2020 yılında Global Test Yetkinlik Merkezi’nin Aksaray AR-GE Merkezi’ne kurulması sonucunda ise süreçte hem bütünsellik sağlandı hem de verimlilik artırıldı. Yapılan bu yeni yatırım sonucunda dünyadaki tüm Mercedes-Benz fabrikalarında üretilen kamyonlara takılacak şaftların ömür ve dayanım testleri büsbütün Türkiye’de gerçekleştirilmeye başlandı.

Şaftlar gerçek yol kurallarında test ediliyor

9 ayda inşa edilen ve 360 metrekare üzerinde şurası olan Şaft Test Alanı’nda biri ömür, başkası dayanım olmak üzere iki adet yüksek kapasiteli test standı bulunuyor. Çamur, nem üzere çevresel şartların da oluşturulabildiği ömür testi standında 4 şaft tıpkı anda test ediliyor ve ağır şartlardaki dayanımları gözlemleniyor. Araç testlerinden elde edilen gerçek yol dataları kullanılarak; şaftların değişken tork, sürat ve açı altındaki performansları ölçülüyor. Aksaray AR-GE Merkezi’nde kurulan ömür test standı, Daimler Truck AG bünyesinde gerçek yol kuralları altında testlerin yapılabildiği tek merkez özelliğini taşıyor.

Mühendislik ihracatına Aksaray katkısı

Yeni kurulan Şaft Test Alanı ile Daimler Truck AG’nin dünyadaki tüm Mercedes-Benz fabrikalarında üretilen kamyonlarına takılan şaftlar, Aksaray AR-GE Merkezi’nin sorumluluğunda test ediliyor. Şaft Test Alanı yatırımı; Türkiye’nin global pazarlar karşısındaki mühendislik ihracat kapasitesine katkıda bulunurken, Daimler Truck AG üst idaresinin Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi’ne olan inancını bir defa daha kanıtlıyor.

Kaynak: Carmedya.com

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,