En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Marco ve Laura: ABD kıyılarına yaklaşan ikili fırtına nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi

Haiti, Küba ve Dominik Cumhuriyeti’nde hasara ve can kaybına yol açan Marco ve Laura fırtınaları, ABD kıyılarına yaklaşıyor. Farklı taraftan …

Marco ve Laura: ABD kıyılarına yaklaşan ikili fırtına nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi
180 views
19 Eylül 2020 - 23:02

Haiti, Küba ve Dominik Cumhuriyeti‘nde hasara ve can kaybına yol açan Marco ve Laura fırtınaları, ABD kıyılarına yaklaşıyor. Farklı taraftan gelerek ülkenin güney kıyılarında tesirli olması beklenen fırtınalar nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi. Marco kasırgasının Louisiana eyaletinde bugün tesirini göstermesi beklenirken, Laura’nın da Perşembe günü Teksas’a ulaşması varsayım ediliyor. Fakat Laura’nın yerinden sapıp doğu istikametinde ilerlemesi halinde, Lousiana eyaleti iki fırtınayı da birlikte yaşayacak. Yaşanması ihtimali bu hadise, eyalet tarihinde birinci olabilir.

AFET BÖLGESİ DUYURU EDİLDİ

Ülkenin güney kıyılarındaki bölgelerde binlerce kişinin tahliye edildiği fırtınanın Lousiana ve Mississipi bölgelerinde suları 2 metreye kadar yükseltebileceğinden kaygı ediliyor. Mevzuyla ilgili Lider Trump şimdiden Lousiana’yı afet bölgesi duyuru etti. Ağır yağışların tesiri altına aldığı bir öteki ülke olan Porto Riko da geçtiğimiz günlerde afet bölgesi duyuru edilmişti.

Milyonlarca kişiyi etkiledi

Amerika kıyılarına hakikat seyreden fırtınalar, şu ana kadar ziyaret ettikleri ülkelerde büyük külfetlere yol açtı. Dominik Cumhuriyeti’ni vuran Laura fırtınası nedeniyle 3 kişi hayatını kaybederken, milyonlarca kişi elektriksiz kaldı. Haiti’de ise 5 kişi ülkenin başşehri Port-au-Prince’deki felaketler sel felaketi nedeniyle öldü. Küba’nın doğu kısımlarında de çok sayıda kişi konutlarından tahliye edilerek yüksek alanlardaki inançlı binalara yerleştirildi.

Haiti’de de beş kişinin öldüğü duyuruldu. Ülkenin başşehri Port-au-Prince şiddetli sel felaketiyle boğuşuyor.

Küba’nın doğu kısımlarında de çok sayıda kişi meskenlerinden tahliye edilerek sığınaklara ya da yüksek alanlardaki inançlı binalara yerleştirildi.

Pazar günü şiddetini artıran Marco kasırgası, saatte 120 kilometre suratında rüzgarlara neden oluyor.

haberler.com/haber/2020/08/24/marco-ve-laura-abd-kiyilarina-yaklasan-cifte-3-13535083_o.jpg” >

Laura da kasırgaya dönüşecek

ABD’nin dördüncü büyük kenti Houstan’a hakikat ilerlemesi beklenen Laura’nın Çarşamba günü şiddetini artırarak kasırgaya dönüşeceği iddia ediliyor.

Ülkeyi art geriye vurması beklenen fırtınalar nedeniyle ABD Ulusal Kasırga Merkezi uzun vadeli risk ihtarında bulundu.

ABD Kıyı Güvenliği de New Orleans limanında demirleyen gemilere bölgeyi terk etme planı uygulamaları konusunda ikazda bulundu.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,