En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

LGS kaçta bitecek? LGS sonuçları ne vakit açıklanacak? LGS puan hesaplama nasıl yapılır?

LGS’nin başlamasıyla talebeler ve veliler LGS kaçta bitecek? LGS sonuçları ne devir açıklanacak üzere hususların cevaplarını araştırdı. Pekala …

LGS kaçta bitecek? LGS sonuçları ne vakit açıklanacak? LGS puan hesaplama nasıl yapılır?
23 views
24 Haziran 2020 - 22:34

LGS’nin başlamasıyla talebeler ve veliler LGS kaçta bitecek? LGS sonuçları ne devir açıklanacak üzere hususların cevaplarını araştırdı. Pekala, LGS kaçta bitecek? LGS sonuçları ne devir açıklanacak? LGS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar!

LGS KAÇTA BİTECEK?

Koronvirüs tedbirleri ile gerçekleşecek olan LGS 09.30’da başlayacak ve 12.50’ye kadar sürecek. LGS, 12.50’de bitecek.

50 soruluk sözel kısımdan oluşan 1. Oturum 75 dakika, 40 sorudan oluşan sayısal kısım ise 80 dakika sürecek.

LGS’DE KAÇ SORU VAR?

LGS bir numara oturumda, 8. sınıf Türkçe, diyanet kültürü ve ahlak haberi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı lisan bahislerinden 50 soru yöneltilecek.

LGS 2. oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden 40 adet soru yöneltilecek.

LGS SONUÇLARI NE DEVIR AÇIKLANACAK?

LGS sonuçları, 16 Temmuz’da açıklanacak.

SONUÇLAR NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Merkezi Imtihan sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir. Mekteplilere imtihan sonuç evrakı posta yoluyla gönderilmeyecektir.

LGS PUAN HESAPLAMA – DERSLERE NAZARAN YÜK KATSAYILARI

LGS’de puan hesaplaması yapılırken kullanılacak tartı katsayıları malûm oldu. Türkiye, Matematik, Fen Bilimleri derslerinin tartı katsayıları 4 olarak hesaplanacak. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, diyanet kültürü ve ahlak haberi ve yabancı lisanın ise tartı katsayıları 1.

Merkezi Teste katılacak olan talebelerin puanı, aşağıdaki süreç basamaklarına nazaran tek puan tipinde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal kısımlara ilişkin yerlerin her bir alt testi için yanlışsız ve yanlış karşılık sayıları belirlenir.

b. Her bir talebenin her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin yanlışsız karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları yekununun öğrenci sayısına kısmı ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve imtihana giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.

d. Talebelerin her bir alt testine ilişkin standart puanı (SP), o teste ilişkin ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm mekteplilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme süreci ahir elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin yüklü standart puanları bulunur.

f. Yabancı Lisan ve/veya Diyanet Kültürü ve Ahlak Haberi derslerinden muaf olan mekteplilerin Yabancı Lisan ve/veya Diyanet Kültürü ve Ahlak Haberi yüklü standart puanı, bu talebelerin o testler dışındaki gayrı testlerin yüklü standart puan yekununun, bu testlerden alınabilecek en yüksek yüklü standart puan yekununa kısmının, o testlerden alınabilecek en yüksek yüklü standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin yüklü standart puanları toplanarak, Yekun Yüklü Standart Puan (TASP) bulunur. ğ. Karşılık anahtarında cürüm olması ve bu hususun Merkez Test Heyeti kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların sahih seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Kıymetlendirme sırasında yanlışlı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Ulusal Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Hizmetleri Hakkında Kanun Kararında Kararname ile Birtakım Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu unsuruyla, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci hususunun 2. fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular kıymetlendirme dışı bırakılarak muteber soruların puan bedelinin tekrar saptanması suretiyle puanlama yapılır.” kararı mucibince kıymetlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan rastgele birine katılmayan ya da rastgele bir oturumda imtihanı iptal edilen talebeler için MSP hesaplanmaz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.