En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi için geri sayım sürüyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, üretimi devam eden Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi’ni eylül ayında hizmete açmayı planladıklarını …

Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi için geri sayım sürüyor
15 views
17 Eylül 2020 - 23:26

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, üretimi devam eden Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi’ni eylül ayında hizmete açmayı planladıklarını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran Karaismailoğlu, haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği ve en kısa müddette açılması talimatını verdiği kulede incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Kelam konusu yatırımla İstanbul‘un haberleşme altyapısını geliştireceklerini belirten Karaismailoğlu, 369 metre yüksekliğindeki kulede 600 metrekare seyir terasının yanı sıra 100 ana ve 13 yedek olmak üzere toplam 113 adet 5 Kw vericisinin bulunduğunu, kuleden 40 ulusal radyo, 19 ulusal TV, 29 bölgesel radyo, 35 lokal radyo ve 1 mahallî TV’nin yayın yapacağını aktardı.

Karaismailoğlu, yayın sistemlerinin program girişlerinin hem yedekli uydu anteniyle hem de fiber optik kablolar vasıtasıyla alınabilecek formda yedeklendiğini belirtti.

Kulenin mekanik sistemlerinin montajının ve devreye alınma süreçlerinin, pano ve trafoların montajlarının, saha içi yol imalatlarının, yapısal peyzaj imalatlarının ve amfitiyatro imalatlarının da tamamlandığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi’nin İstanbul’da imaj kirliliği oluşturan anten ve kulelerin tek bir noktada toplanarak etrafa faydalı olması gayesiyle da yapıldığını bildirdi.

“Yeşil alan kapasitesi artırıldı”

Karaismailoğlu, projeye ait peyzaj çalışmalarının da kesintisiz devam ettiğine işaret ederek, şu tabirleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla projedeki yeşil alan kapasitesi artırıldı. Yatırımın 3 bin metrekare olan çim alanı 2 katına çıkartılarak 6 bin metrekareye yükseltildi. Erguvan, sedir, gürgen, sakız, zeytin, manolya, taflan ve ardıç olmak üzere 8 farklı ağaç çeşidinin olduğu toplam 1780 ağaç projeyi çevreleyecek.”

Kulenin faaliyete geçmesiyle İstanbul’daki tüm radyo kanallarının bu merkezden yayın yapacağını belirten Karaismailoğlu, “FM-1,2,3,4 ve FM-5 anten ve combiner sistemlerinde montaj ve testlerin bitirilerek, FM vericilerinden muvaffakiyetle test yayını yapıldığını” bildirdi.

Karaismailoğlu, tıpkı anda bütün testlerde muvaffakiyet sağladıklarına işaret ederek, “Bu, dünyada bir birincidir. Ayrıyeten radyo kanallarının neredeyse tamamına yakınıyla mukaveleleri imzaladık. Bütün kanallarla da kontrat imza süreci kısa müddette tamamlanacaktır.” dedi.

“Projede yer almaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz”

Projenin kıymetinin farkında olduklarını belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile haziranda kuleye ziyaret gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı yatırımın en kısa müddette hizmete alınması oldu. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı son hız sürdürüyoruz. İnşallah kuleyi eylül ayı içinde hizmete açmayı planlıyoruz. İstanbul’un sembollerinden biri olacak olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da titizlikle takip ettiği bu projede yer almaktan büyük bir memnunluk, açılışının bize nasip olacak olmasından da ayrıyeten gurur duyuyoruz.”

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.