En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Koronavirüsle savaş en başarılı devletlerden biri olan Güney Kore’de 2. dalga başladı

Kore Salgın Illetleri Tedbire ve Denetim Merkezleri Lideri Jeong Eun-kyeong, salgının birinci dalgasının Nisan ayına kadar devam ettiğini …

Koronavirüsle savaş en başarılı devletlerden biri olan Güney Kore’de 2. dalga başladı
17 views
28 Haziran 2020 - 21:21

Kore Salgın Illetleri Tedbire ve Denetim Merkezleri Lideri Jeong Eun-kyeong, salgının birinci dalgasının Nisan ayına kadar devam ettiğini kaydetti. Gelgelelim Mayıs ayından bu yana başşehir Seul‘ün gece klüplerinin de içinde olduğu birtakım mahallerde yeni vaka kümeleri ortaya çıktı.

Bir numara dalganın ortaya çıkışı ile bitişi arasında en yüksek noktasında 1.000’i bulan vaka sayıları üç gün üst üste sıfıra çıkacak biçimde düşürülmüştü. Yetkililer artık son 24 saat içinde farklı iş mekanları ve depolardan 17 yeni vaka bildirildiğini söyledi.

“MAYIS AYININ BAŞINDA 2. DALGA BAŞLADI”

Tabip Jeong son ortaya çıkan vakalarla birlikte devletin salgında 2. dalgayı yaşadığına ve bunun devam edeceğine kanaat getirdiğini söyledi. Şu ana kadar Salgın Marazları Tedbire ve Denetim Merkezleri, ortaya çıkan yeni vakaları 1. dalganın devamı sayıyordu. Ama Dr Jeong artık, Mayıs ayının başlarındaki bayram tatilinin Seul büyükşehir yerinde ağırlaşan yeni bir dalganın başlangıcını oluşturduğuna kuşku kalmadığını söylüyor. Bu kesimde daha evvel çok az sayıda vaka yaşanmıştı.

TEDBIRLER SIKILAŞMAYA BAŞLADI

Pazartesi günü erken saatlerde başşehir Seul’ün güneyindeki Daejeon kentinin başkanları, az sayıda yeni vaka ortaya çıkması akabinde müzeler, kütüphaneler üzere kamusal sahalarda bir araya gelmeyi yasakladı.

Seul belediye yöneticisi da günlük yeni vaka sayısı önümüzdeki üç gün boyunca 30’ları görürse ve hastanelerdeki doluluk orantısı yüzde 70’i aşarsa, kentte yine sıkı toplumsal uzaklık tedbirleri ilan edilebileceğini söyledi.

GÜNEY KORE’DE ETKIN VAKA SAYISI 1227

Güney Kore, salgını bütün ülkeyi konutta kalmaya zorlamadan denetim altına almayı başarmış, onun yanına istekli toplumsal aralanma ve sıkı bir test yapıp temasları izleme stratejisi uygulamıştı. Memlekette birinci vakanın bildirildiği 20 Ocak tarihinden bu güne kadar yekun 280 kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti. Memleket çapında bugüne kadar yekun 12 bin vaka tespit edildi.

Şu anda ise canlı olarak virüs taşıyan insanların sayısının 1227 olduğu düşünülüyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.