En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Koronavirüsle ilgili yeni araştırma: Bağışıklık kalıcı değil, grip üzere daima korona olabiliriz

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa müddette tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle …

Koronavirüsle ilgili yeni araştırma: Bağışıklık kalıcı değil, grip üzere daima korona olabiliriz
11 views
31 Temmuz 2020 - 21:28

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa müddette tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şu ana kadar 572 binin üzerinde insan hayatını kaybetti, 13 milyonu aşkın insan ise virüse yakalandı. Salgına karşı ilaç ve aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, İngiltere‘de yapılan yeni bir araştırmanın sonucu ise dikkat çekti. İngiltere’de yapılan bir çalışma, koronavirüse yakalanıp güzelleşenlerin birkaç ay içinde bağışıklığını yitirebileceğine ve gripte olduğu üzere her yıl tekrar hastalanabileceğine işaret ediyor.

ANTİKORLARIN DÜZEYI 3 HAFTADAN SONRA SÜRATLE AZALIYOR

Cinsinin birinci örneği olduğu belirtilen araştırma kapsamında Londra Guy’s and St Thomas Hastanesi’ndeki 90’dan hasta ve sıhhat çalışanının bağışıklık sistemi reaksiyonları incelendi. Virüse karşı savaşan antikorların düzeyinin birinci belirtiler göründüğü andan itibaren yükselerek üç hafta içinde doruğa çıktığı ve sonra süratle azalmaya başladığı görüldü.

BAĞIŞIKLIK DÜZEYI 23’TE TEĞE DÜŞTÜ

Kan testlerine nazaran, hastaların yüzde 60’ı virüsle savaşlarının doruk noktasında güçlü bir antikor yansısı geliştirdi. Üç ay sonra bu hastaların yalnızca 17’sinde bağışıklık düzeyinin korunduğu ortaya çıktı. Birebir devir içinde bağışıklık düzeyi 23’te teğe düştü. Kimi hadiselerde ise hiç antikor bulunamadı.

King’s College Üniversitesi’nin yaptığı çalışmaya öncülük eden Dr. Katie Doores, “İnsanlar, virüse karşı makul düzeyde antikor geliştiriyor lakin bu düzey, zirvenizin ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak kısa müddette düşmeye başlıyor. Bu tepe noktası, antikorların ne kadar bedeninizde kalmaya devam edeceğini belirliyor” dedi.

Bu çalışmanın hastalığa karşı aşı geliştirilmesi ve vakit içinde sürü bağışıklığının kazanılması sürecinde olabileceklere ait ipuçları verdiği belirtiliyor.

“AŞI UZUN PERIYODIK MÜDAFAA SAĞLAMAYABİLİR”

Uzmanlara nazaran bağışıklık sisteminin koronavirüse karşı çaba için farklı yolları var. Ancak çalışma, antikorların ana savunma düzeneği olduğu durumlarda insanların periyot devir gelebilecek dalgalarda yine hasta olabileceğine ve aşının uzun müddet müdafaa sağlayamayabileceğine işaret ediyor.

Dr. Doores, “Eğer enfeksiyonunuzda antikor düzeyiniz iki-üç ay içinde zayıflamaya başlıyorsa aşı da muhtemelen birebir şeyi yapacak. İnsanların destek alması gerekecek ve bir doz kâfi olmayabilecek” dedi.

Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği aşıyla ilgili araştırmanın birinci sonuçları da aşının, makak maymunlarında hastalığa yakalanmış insanlarınkine kıyasla daha az antikor ürettiği ortaya çıktı.

HAYVANLAR HASTALIĞI DIĞERLERINE BULAŞTIRABİLİYOR

Buna nazaran aşı hayvanları ağır enfeksiyonlara karşı koruyor. Lakin hayvanlar tekrar hastalığa yakalanabiliyor ve diğerlerine hastalık geçirebiliyor.

Imperial College’dan Prof. Robin Shattock, klinik deneylerin yolunda gitmesi halinde geliştirdikleri aşının gelecek yılın birinci yarısında hazır hale gelebileceğini, lakin geliştirilme evresindeki rastgele bir aşının sonuç vereceğinin garantisi olmadığını ve enfeksiyonu önlemek için ne çeşit bir bağışıklık yansısına muhtaçlık duyulduğunun bilinmediğini söyledi.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.