En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Koronavirüs salgınında dün, günlük vaka sayısında rekor kırıldı

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Umumî Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans …

Koronavirüs salgınında dün, günlük vaka sayısında rekor kırıldı
10 views
28 Haziran 2020 - 21:53

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Umumî Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde görüntü konferans yoluyla basın içtima düzenledi. Ghebreyesus, “Neredeyse her gün yeni ve şiddetli bir rekora ulaşıyoruz” dedi.

DSÖ’ye dün global çapta 183 binden fazla Kovid-19 vakasının bildirildiğini anlatan Ghebreyesus, bunun bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısı olduğuna dikkat çekti.

“HIZLI ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

Ghebreyesus, DSÖ’ye yekunda 8,8 milyondan fazla vaka sayısı ve 465 binden fazla Kovid-19 kaynaklı meyyit sayısı rapor edildiğini belirterek, “Bazı devletlerde vaka ve mevt sayısındaki süratli artış devam ediyor” diye konuştu.

Çeşitli memleketlerin başarılı bir biçimde virüsü denetim altına aldıktan sonra yasakları kaldırdığını ve iktisatların tekrar açıldığını anımsatan Ghebreyesus, bununla birlikte bu devletlerde vaka sayılarının tekrar artışa geçtiği uyarısı yaptı.

Ghebreyesus, “Tüm devletler, halkını korumak ve toplumsal ve ekonomik hasarı en aza indirme arasında hassas bir istikrar ile karşı zıdda bulunuyor. Bu, ömür ve geçim kaynakları arasında bir seçim değildir. Memleketler, her ikisini de (aynı anda) yapabilir” dedi.

“VİRÜS ÖLÜMCÜL TESIRINI SÜRDÜRÜYOR”

“Son günlerde birtakım bilim kişilerinin ‘virüsün gücünü kaybettiği’ açıklamaları ve vaka sayılarının rekor kırmasına karşın, mevt nispetlerinin düşmesini neye bağladıkları” sorusu üzerine, lafı DSÖ’nün Kovid-19’a karşı savaş ekibi önderi Maria Van Kerkhove aldı.

Kerkhove, “virüste değişiklik olup olmadığını belirlemek için” bilim kişilerinin incelediği şu anda 49 binden fazla “tam gen dizilimi”nin mevcut olduğunu söyledi.

Kovid-19’un tesirini kaybettiğine ait ellerinde şimdi bir kanıt olmadığına işaret eden Kerkhove, “Henüz gücünü kaybettiğini görmedik lakin (DSÖ bünyesinde) global olarak bunu inceleyen bir küme insan var” dedi.

Kerkhove, virüsün ölümcül tesirini sürdürdüğünü vurgulayarak, “Bu virüsün çok ölümcül olduğunu vurgulamamız gerekiyor. Kişilere enfekte olma talihi bulduğunda öldürücü olabiliyor. Hasebiyle herkesin bu virüsü ciddiye almasını ve enfeksiyonu önlemek için elinden gelen her şeyi yaptığından emin olmasını istiyoruz.” tabirini kullandı.

“ABD’DEKİ GENÇLERDE VAKA SAYISI ARTTI”

Öte yandan, DSÖ Acil Durum Program Yöneticisi Mike Ryan ise ABD’nin kimi eyaletlerinde vaka sayılarının arttığını belirtti.

Bu devlette, gençlerde vaka sayısının arttığına dikkat çeken Ryan, salgın nedeniyle hastaneye yatırılan gençlerin sayısının arttığına dair kanıtlar olduğunu anlattı.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.