En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Koronavirüs neden mezbahalardan kolay kolay yayılıyor? Mütehassıslar sebeplerini tek tek anlattı

Almanya’da geçen hafta bir mezbahada çalışan 650’den fazla kişinin koronavirüs taşıdığının ortaya çıkması bir defa daha et kesim dalındaki …

Koronavirüs neden mezbahalardan kolay kolay yayılıyor? Mütehassıslar sebeplerini tek tek anlattı
18 views
28 Haziran 2020 - 21:14

Almanya’da geçen hafta bir mezbahada çalışan 650’den fazla kişinin koronavirüs taşıdığının ortaya çıkması bir defa daha et kesim dalındaki çalışma koşulları sorgulanmaya başlandı. Ama Almanya birinci değil. Daha evvel ABD’den Avustralya’ya bir çok memlekette salgının yayıldığı mezbahalar kapanmış ve çalışanlar karantinaya alınmıştı.

Salgının neden mezbahalar ve et sürece tesislerinde kolay kolay yayılabildiğini araştıran mütehassıslar, personellerin çalışma ve ömür ortamlarında toplumsal aranın sağlanamaması ve iş bölgelerdeki ortamın etraf özelliklerinin tesirli olabileceği üzerinde duruyorlar.

ALMANYA’DA 650’DEN FAZLA ÇALIŞANDA KORONAVİRS TESPİT EDİLMİŞTİ

Almanya’nın kuzey-batısında Gütersloh’da 650’den fazla çalışanında koronavirüs tespit edilen bir et kesim tesisi Çarşamba günü kapatıldı.Binlerce çalışanın testleri hala devam ederken onlarla teması olabilecek herkes de karantina altına alındı. Bu vakalar salgınla süratli ve tesirli bir formda başa çıktığı için övülen Almanya’nın 1’in altına düşen salgın yayılma suratını tabir eden R0 sayısını 1’in üzerine çıkarmış oldu.

Bu Almanya mezbahalarındaki birinci toplu koronavirüs vakası değil. Geçen ay da Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Münster ve Coesfeld’deki bir kesim konutunda çalışanlar arasında çok sayıda vaka çıkmıştı. Almanya en büyük nüfuslu AB memleketi olmasına karşın salgında vefat sayısını 9 bin ile kendinden çok daha küçük nüfuslu İtalya, İspanya ve İngiltere’nin kayıplarının çok altında tutabilmesi nedeniyle başarılı sayılıyor.

ÇOK SAYIDA DEVLETIN MEZBAHALARINDA VAKA GÖRÜLDÜ

Londra’daki Tropikal Marazlar ve Hijyen Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, et kesim ve sürece tesislerindeki toplu vakaların, koronavirüsün yaygın bir özelliği haline geldiğini saptadı.

Şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Fransa, İspanya, Avustralya, İngiltere de dahil olmak üzere bir çok devletteki mezbahalarda toplu koronavirüs vakaları çıktı.

Fransa’daki iki mezbahada 100 den fazla vaka bildirildi.

İngiltere ve Galler’deki et kesim tesislerinde de geçen hafta en az üç noktada çalışanlar arasında sayıları 250’ye ulaşan toplu vakalar tespit edilmesi bu memlekette de dikkatin mezbahalara toplanmasına sebep oldu.

Gana’daki bir balık eserleri tesisinde 534 vaka ABD’de, Güney Dakota’daki Sioux Falls kesim tesislerinde 518 vaka ortaya çıktı.

Geçen ay Salgın Marazları Tedbire ve Denetim Merkezleri tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, Amerika Birleşik Devletlerindeki et kesim ve sürece tesislerinde çalışan tahminen 5 bin insanda koronavirüs vakası çıktı, ve yapılan değerlendirmeler ABD’de şimdiye kadar yaşanan tüm Kovid-19 vakalarının yarısı bu tesislerden yayılmış olabileceğine işaret ediyor.

VAKALARIN YAYILMASININ NEDENİ MUVAKKAT GÖÇMEN PERSONELLERIN HAYAT KOŞULLARI

Avrupa devletlerinin Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya da dahil kıymetli bir kısmında, azık dalında mevsimlik-geçici göçmen çalışanların çalışıyor olması, et kesim dalındaki tartışmaların bu bahse bağlanmasını da beraberinde getirdi.

Mart ayının başından bu yana Avrupa memleketleri koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında hudutlarını mecburî olmayan seyahatlere kapatmıştı.

Ancak Avrupa’nın bir çok devletinde tarım, besin ve hayvancılık dallarındaki iş gücünü tartıyla Romanya’dan mevsimlik olarak gelen muvakkat çalışanlar oluşturuyor.

Salgın periyodunda yalnızca Almanya’ya besin bölümünde çalışmak üzere 30 bin civarında Romanya vatandaşı geldi.

Mezbaha ve et paketleme tesislerinde ortaya çıkan birinci toplu koronavirüs vakalarıyla birlikte dikkatler buralarda çalışanların çalışma ve ömür koşullarına çevrildi.

Örneğin Kuzey Ren Vestfalya’daki tesiste çalışan ve koronavirüs testleri müspet çıkan 260’tan fazla personel kalabalık yatakhanelerde yaşıyordu.

Karayoluyla Almanya’ya giden Romanya Çalışma Bakanı Violeta Alexandru çalışma ve yaşama koşullarından şikayet eden mevsimlik emekçilerle görüştü ve çalışanların koşullarıyla ilgili bir seri sistematik sorunun bu bunalım vesileyisye su yüzüne çıktığını söyledi.

Gelgelelim salgının, et bölümünde süreksiz göçmen personel çalıştırmayan çok sayıdaki devletteki mezbahalarda da misal bir süratle yayılması, dikkatlerin, göçün kendisinden ziyade bölümdeki yaşama ve çalışma koşulları ve koldaki çalışma ortamının özelliklerine ağırlaşmasını getirdi.

ÇALIŞANLAR MASKE İLE YALNIZCA AĞIZLARINI KAPATIYOR

Telegraph gazetesine konuşan Cambridge Üniversitesi’nden Profesör James Wood, üretim bandının suratının da tesirli olduğunu düşünüyor. “Mezbaha ve et sürece tesislerindeki bir sorun da işin çok süratli yapılıyor olması ve içerdeki havanın da bu süratle dolaşması olabilir” diyor.

Bilirkişiler fabrikaların gürültülü ortamının da çalışanları, birbirini duyabilmek için yaklaşmaya ya da bağırmaya zorlayabileceğini ve bunların da virüsün yayılmasını hızlandırıcı bir öge olabileceğini düşünüyorlar.

İŞ GÜVENLİĞİNDEN MAHRUM OLUNMASI VAKALARI ARTIRIYOR

Salgın Marazları Tedbire ve Denetim Merkezleri’nin raporunda, inceleme yapılan bir fabrikada 40 farklı lisanın konuşulduğu aktarılıyor ve lisan farklarının toplumsal aralık ve inançlı çalışma tedbirlerinin uygun anlatılması ve anlaşılmasını zorlaştırabileceği de kaydediliyor.

Araştırmalar birden fazla tesiste personellerin tesislere ya otobüslerle ya da tıpkı araçla birlikte geldiklerini, ayrıyeten birçoklarının kalabalık bir kaç kuşak aile fertlerinin birlikte kaldığı konutlarda yaşadıklarını ortaya koyuyor ve bu da virüsün yayılma suratını artıran bir faktör olabilir.

Fabrikalarda emekçilerin iş garantisinden mahrum, sigortasız, günlük, saatlik kontratlarla çalıştırılıyor olmasının da personellerin rahatça doktora gidemeyişi, hastalık müsaadesi kullanmak istemeyişi üzere sonuçlar doğurarak probleme ekte bulunmuş olabileceği düşünülüyor.

Bilirkişilere nazaran teminatsız işler ve düşük gelirle yaşayan ve sıkıntı koşullarda çalışan çalışanların, umumiyetle daha çok sigara içen ve daha çok teneffüs marazları ve önemli sıhhat sıkıntıları yaşayan bir kesim olması da, kaçınılmaz olarak bağışıklık sistemlerini etkilemek suretiyle virüsü kapmalarını kolaylaştırıyor.

VİRÜSÜ YAYAN EN DEĞERLI ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR

Telegraph Gazetesine konuşan bir sair kompetan Liverpool Üniversitesi’nin evlat sıhhati ve salgın marazlar kısmından Profesör Calum Semple, Kovid-19’un yayılma suratını artıran en büyük faktörün çevresel koşullar olabileceğini düşünüyor.

Et kesim ve sürece tesislerinin ortak özelliği soğuk ve loş olmaları.

Profesör Semple “Bir virüsü saklamak istesem ülkü olarak soğuk, karanlık bir ortamda ya da mor ötesi ışık almayan serin bir ortamda, bir buzdolabı ya da et sürece tesisinde saklardım” diyor.

Semple, “Örneğin burnunuz soğuksa, virüs oraya daha kolay tutunur ve bağırdığınızda da fazla virüslü zerrecik saçarsınız” de ekliyor.

Profesör Semple’a nazaran, toplu koronavirüs vakalarının örneğin neden zerzevat meyve kesiminde değil de et sürece dalında görüldüğünün cevabı da burada yatıyor olabilir zira virüs en uzun mühlet serin ve karanlık taraflarda yaşayabiliyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.