En Güncel Son Dakika Haberler

Koronavirüs Çin’deki telefon satışları yarı yarıya azalttı

Birçok akıllı telefon üreticisi, koronavirüs nedeniyle Çin pazarında oldukça zor günler yaşıypr.

Koronavirüs Çin’deki telefon satışları yarı yarıya azalttı
21 views
10 Mart 2020 - 8:26

Çin’in Vuhan şehrinde ortaya .çıkan ve dünya genelinde 4 binden fazla insanın ölümüyle sonuçlanan koronavirüs salgını, Çin’deki akıllı telefon satışlarını da oldukça etkiledi.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi (CAICT) verilerine baktığımızda, Çin’deki akıllı telefon satışlarının yarı yarıya düştüğünü görebiliyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl şubat ayında 14,4 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştiren Çin pazarında, bu yıl şubat ayında 6,34 milyon adet telefon satışı gerçekleştirildi.

ÇİNLİ ÜRETİLERDE DE DÜŞÜŞ VAR

Son yıllarda atağa kalkan Xiaomi ve Huawei gibi Çinli üreticiler de kendi ülkelerinde beklenen rakamların bir hayli altında kaldı. Bu iki şirket, geçtiğimiz yıl şubat ayında 12.72 milyon adet telefon satarken, geçtiğimiz şubat ayında bu rakam 5.85 milyona geriledi.

APPLE’IN SATIŞLARI DA YERE ÇAKILDI

Geçtiğimiz yıl şubat ayında Çin’de 1.27 milyon adet cihaz satan Apple, bu yılın şubat ayında yalnızca 494 bin adet satış gerçekleştirebildi.

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel bilim ve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.