En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Koronavirüs: Çin, deneme basamağındaki aşıyı yüksek riskli vazifelerde çalışanlara yapmaya başladı

Çin Ulusal Sıhhat Kurumu, hükümetin yüksek riskli misyonlarda çalışanlara aşı yapılması tarafında “acil durum” yetkisi verdiğini açıkladı. Temmuz …

Koronavirüs: Çin, deneme basamağındaki aşıyı yüksek riskli vazifelerde çalışanlara yapmaya başladı
142 views
20 Eylül 2020 - 22:18

Çin Ulusal Sıhhat Kurumu, hükümetin yüksek riskli misyonlarda çalışanlara aşı yapılması tarafında “acil durum” yetkisi verdiğini açıkladı. Temmuz ayından bu yana yapıldığı belirtilen aşı, şimdi deneme basamağında olmasına karşın belirli prosedürlerle kullanıma sokuldu.

Guardian’ın haberine nazaran kurumdan yapılan açıklamada Çin’de yedi gündür hiç lokal kaynaklı hadise görülmediği kaydedildi. Kilit bölümlerdeki çalışanların dışında ülke sonlarında misyon yapan ve riskli kategoride yer alan çalışanlardan da kimi kümeler belirlenerek ülkede geliştirilmekte olan aşı uygulandı.

Açıklama, Çin’in klinik denemeler dışında aşıyı kullandığına yönelik birinci resmi doğrulama olma niteliği taşıyor.

Özel olarak aşı adaylarından hangisinin kullanıldığı ya da kaç bireye aşı yapıldığı üzere ayrıntılar şimdi net değil. Çin Ulusal Sıhhat Kurumu, önemli halk sıhhati durumlarında şimdi onaylanmamış aşıların hudutlu olarak kullanımına müsaade veren kanunlara uygun olarak hareket edildiğini kaydediyor.

Kurumun yöneticisi Zeng Zhongwei, “Acil durum kullanımını uygun halde düzenlediğimizden emin olmak için hasta istek formu, yan tesir gözlemleme planları, kurtarma planları ve telafi planları yaptık.” dedi. Zheng, testlerin öbür kümelerle da sonbahar ve kış aylarından evvel yapılarak genişletileceğini belirtti.

Mekong bölgesine öncelik

Pekin, devam eden aşı çalışmalarını diplomatik bir avantaja çevirmek niyetinde.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in aşı üretimine başladığında Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’ı kapsayan Mekong bölgesine öncelik tanıyacağını açıklamıştı. Li ülkesinin birebir bölge için özel bir halk sıhhati fonu oluşturacağını da eklemişti.

Devlet Lideri Şi Cinping, Haziran ayında, Afrika ülkelerinin Çin’de geliştirilecek aşıdan öncelikli olarak yararlanacağı duyurusunu yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı da daha evvelce Filipinler’e “aşıdan öncelikli yararlanma” kelamı vermişti.

Dünya Sıhhat Örgütü, dünya genelinde 170’ten fazla aşı adayını takip ediyor. Çin, bu aşı adayları ortasında üçüncü faza geçebilen birkaç projeye mesken sahipliği yapıyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,